Parlament Europejski za zwiększeniem funduszy dla powodzian

Parlament Europejski za zwiększeniem funduszy dla powodzian
R.G./PAP
19.09.2024, o godz. 15:09
czas czytania: około 2 minut
0

Dziś (19 września br.), Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której zaapelował do Komisji Europejskiej o zwiększenie funduszy na pomoc dla powodzian i lepsze przygotowanie Unii Europejskiej do reagowania na klęski żywiołowe.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Przy okazji europosłowie wyrazili niezadowolenie z ostatnich cięć budżetowych w unijnym mechanizmie ochrony ludności i wezwali Komisję do zapewnienia wystarczających środków oraz uelastycznienia systemu finansowania dla ofiar klęsk żywiołowych, w tym powodzi.

Tego rodzaju finansowanie miałoby zostać uwzględnione również w następnym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej.

Zwiększenie dostępności i wartości FS

Europarlamentarzyści zabiegają o to, by unijny fundusz pomocowy, czyli Fundusz Solidarności, był współmierny do rosnącej liczby i klęsk żywiołowych w Europie. Chodzi też o to, by Komisja Europejska przyspieszyła uwalnianie funduszy na rzecz krajów dotkniętych powodzią, takich jak Polska.

Parlament Europejski zaapelował również do Komisji Europejskiej, by ta zgodziła się na przesunięcie wsparcia technicznego i funduszy na pomoc powodzianom z innych instrumentów unijnych, w tym polityki spójności czy krajowych planów odbudowy.

PE chce, by środków z polityki spójności można było inwestować np. w infrastrukturę, sprzęt, personel i pomoc techniczną dla władz lokalnych w regionach narażonych na niebezpieczeństwo.

Przy czym, chodziłoby nie tylko o zmianę celowości wydatkowania, ale także o możliwość przesuwania pieniędzy między regionami – w tym wypadku np. z regionów, których nie dotknęła powódź, na tereny zniszczone w jej wyniku.

Zwiększenie zdolności reagowania

W perspektywie długoterminowej europosłowie wezwali Komisję do zainwestowania w zwiększenie odporności i zdolności reagowania Unii na klęski żywiołowe, zarówno na poziomie regionalnym, jak i lokalnym. Podkreślili również potrzebę pilnych inwestycji w zarządzanie powodziowe i środki zapobiegania zagrożeniom powodziowym.

Europarlamentarzyści wezwali także Komisję Europejską do przedstawienia europejskiego planu adaptacji do zmian klimatu, w tym konkretnych propozycji legislacyjnych, zgodnie z zapowiedziami przedstawionymi przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen w jej planie politycznym na lata 2024-2029.

Stop śmierci w wyniku klęsk żywiołowych

Docelowo, polityka Unii Europejskiej ma być dostosowana się do tego, że kryzysów jest i będzie coraz więcej. Przewiduje się też, że następna dekada będzie najtrudniejsza dla regionów, miast i obszarów wiejskich UE, ponieważ nasilają się katastrofy.

Spora grupa europosłów uważa też, wspólnota europejska powinna wyznaczyć sobie nowy cel, który jęto następująco: zero zgonów w wyniku klęsk żywiołowych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024