W środę rano parlamentarzyści KO rozpoczęli serię kontroli poselskich w sprawie katastrofy ekologicznej w Odrze.
Katarzyna Lubnauer i Bartłomiej Sienkiewicz udali się do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w Warszawie, Małgorzata Chmiel i Arkadiusz Marchewka do Ministerstwa Infrastruktury, a Marcin Kierwiński i Jan Grabiec do KPRM.
Państwo nie zadziałało
Przed wejściem do KPRM Grabiec i Kierwiński podkreślali, że pierwsze informacje o katastrofie ekologicznej w Odrze zaczęły docierać do instytucji administracji rządowej ponad trzy tygodnie temu.
– Jednak państwo nie zadziałało. Widzimy brak konkretnych działań ze strony administracji państwowej. Mimo tego, że upłynęło ponad trzy tygodnie, nadal nie znamy przyczyny zatrucia rzeki – mówił Grabiec.
Zwracał uwagę, że system zarządzania kryzysowego nie działa i przypomniał, że za całość funkcjonowanie państwa odpowiada premier.
– Dlatego dzisiaj jesteśmy tutaj, żeby wyjaśnić tę sprawę – powiedział. Dodał, że politycy KO chcą się dowiedzieć, dlaczego organa państwa nie zadziałały na czas, kiedy podjęły działania, jakie to były działania i dlaczego nie przynoszą one efektu. Podkreślił, że nie mają zaufania do rządu, jego ministrów oraz instytucji kierowanych przez obecną władzę, dlatego chcą sprawdzić i powiedzieć obywatelom, “jak rzeczy się mają”.
Albo premier Morawiecki kłamie, albo bagatelizował problem
Kierwiński przypomniał, że premier poinformował, iż o sytuacji w Odrze dowiedział się 9 lub 10 sierpnia.
– Więc są dwie możliwości: albo premier Morawiecki, jak ma to w zwyczaju, znowu kłamie, wiedział o sprawie i przez dwa tygodnie bagatelizował problem, albo państwo – wojewodowie i cały system zarządzania bezpieczeństwem – kompletnie nie działa -powiedział Kierwiński podkreślając, że w trakcie swojej kontroli w KPRM postarają się sprawdzić te dwie hipotezy.
– Albo Morawiecki kłamie, albo doprowadził państwo do ruiny. To są tylko dowie możliwe alternatywy – dodał.
Jego zdaniem obie są kompromitujące dla premiera Morawieckiego i obie powinny doprowadzić do szeregu dymisji.
Instytucje pod lupą
Na środę kontrole parlamentarzystów KO zaplanowano również w innych ministerstwach i instytucjach.
Poseł Gabriela Lenartowicz i senator Danuta Jazłowiecka skontrolują Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba przeprowadzą kontrolę w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie, z kolei Tadeusz Aziewicz i Artur Łącki odbędą kontrolę w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Nadal nieznana jest przyczyna masowego pomoru ryb. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia WIOŚ zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.
Komentarze (0)