Pierwsza pasieka z recyklingu stanęła na dachu Politechniki Świętokrzyskiej. Studenci, pracownicy, ale i mieszkańcy Kielc będą mogą podziwiać 5 charakterystycznych uli posadowionych na dachu uczelni. Wydarzeniu towarzyszyła zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także wykłady poświęcone m.in. inteligencji pszczół.

– Nasi studenci mogą brać przykład z pracowitości pszczół. To niezwykle inteligentne stworzenia – żartował podczas otwarcia pasieki Profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. – Warto podkreślić, że jest to pierwsza taka pasieka w Polsce, gdyż ule zostały wykonane w części z materiałów z recyklingu – dodaje.

Pomysłodawcą oraz wykonawcą uli jest grafik i pszczelarz w jednej osobie – Tomasz Waśkiewicz, który zaprojektował domy dla pszczół w taki sposób, by czuły się w nich komfortowo, przykładając jednak szczególną wagę do designu. Obudowa ula wykonana została z heksagonów, które pochodzą z bębnów od pralek.

– Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny może mieć wiele zastosowań, nawet tak niezwykłych jak obudowa uli, dlatego warto zawsze pamiętać o prawidłowym postępowaniu ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, który powinien trafiać do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Wówczas dajemy mu szansę na drugie życie – tłumaczy Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja zespołów budujących łaziki z recyklingu. Studenci Politechniki przedstawili koncepcje swoich pojazdów. „Marsjańskim prezentacjom” towarzyszyły prelekcje dotyczące m.in. wykorzystania inteligencji pszczół w nauce, nowoczesnych technologii w recyklingu oraz specyfiki działań organizacji odzysku.

Dla najmłodszych organizatorzy przewidzieli warsztaty z trash artu. Z przetworzonych wcześniej w profesjonalnych zakładach przetwarzania elementów pochodzących z elektrycznych śmieci, uczestnicy mogli zaprojektować własną elektropszczołę oraz łapacz snów.

Czytaj więcej

Skomentuj