Kongres Envicon Environment 2019 już w październiku w Poznaniu! Zarejestruj się już dziś!
W 2019 r. inspektorzy IOŚ duży nacisk położyli na gospodarkę odpadami. Wszczętych zostało ponad 60 postępowań o wyłączenie instalacji, nałożono w sumie kary w wysokości 25 mln zł na nieprawidłowo działające podmioty. Wraz z prokuraturą IOŚ wszczął kilkaset postępowań.
– Toczą się postępowania wobec tych nieuczciwych, którzy dopuszczają się procederu nielegalnego pozbywanie się odpadów. Kontrolujemy drogi, bo wreszcie mamy tę możliwość. Kontrolujemy też przemieszczanie się odpadów – wymienia Ciećko.
Samooczyszczenie w branży?
IOŚ korzysta też z nowych technologii: dronów i kamer zamontowanych na samochodach. – Nasze kontrole przestały być kontrolami „uciążliwymi”, które trwają kilka tygodni albo miesięcy. Skupiamy się, aby dzisiaj iść kierunku kontroli trwających maksymalnie 2-3 dni albo tzw. kontroli fleszowych – zapewniał Główny Inspektor Ochrony Środowiska.
Te ostatnie mają na celu jak najszybszą reakcję na negatywne zjawiska obserwowane w gospodarce odpadami.
– Branża, poszczególne elementy branży, zaczęła dbać o siebie – przekonuje Paweł Ciećko. Jak zapewnia, pożądany skutek przyniosły m.in. apele wystosowywane przez GIOŚ podczas konferencji.
– Jeśli widzicie nieprawidłowości u innych, bądź widzicie nieprawidłowości nielegalnego, w waszej ocenie, przemieszczenia się odpadów, zagospodarowywania, zakopywania odpadów, proszę nas informować, bo jesteśmy do waszej dyspozycji – zachęcał.
Obecnie to właśnie zgłoszenia pozostają najważniejszym źródłem informacji o nielegalnej działalności w branży.
W czym pomoże BDO?
Od 1 września 2019 r. wdrożona została Baza Danych Odpadowych (BDO). O tym, że BDO ma funkcjonować „pełną parą” od 1 stycznia 2020 r. mówił podczas debaty w Krajowej Izbie Gospodarczej Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Polskiego Instytutu Badawczego.
– Ktoś kto się nie zarejestruje, a od 1 stycznia musi być zarejestrowany w bazie danych odpadowych, to znaczy, że działa nielegalnie – podkreślał Paweł Ciećko, dodając, że efekty działalności IOŚ poznamy na przełomie 2019 i 2020 r. IOŚ podsumuje wtedy pierwszy rok swojej działalności na nowych zasadach, a Główny Inspektor Ochrony Środowiska przedstawi związany z tym raport.
Komentarz #22846 dodany 2019-09-12 15:41:19
Panie ministrze wy tam w WARSZAWCE żyjecie w innym świecie. Inspektoraty terenowe patrzą tak żeby zbyt wiele nie zobaczyć bo po co im problemy .A pali się podobnie tylko czy na pewno wszystko jest pokazywane . Mam wątpliwości. Szczególnie polska wschodnią ma wiele za uszami.