Pawilon z dobrym klimatem stanął na katowickim rynku. To część przygotowań do COP24

Pawilon z dobrym klimatem stanął na katowickim rynku. To część przygotowań do COP24
dom
30.08.2018, o godz. 10:53
czas czytania: około 2 minut
0

Na katowickim rynku stanął pawilon o nazwie „Dobry klimat”. Zapowiada on grudniowy szczyt klimatyczny ONZ, który odbędzie się właśnie w Katowicach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Pawilon o nazwie „Dobry klimat” ma 200 mkw. powierzchni. Do jego budowy użyto m.in. drewna i słomy. Od 31 sierpnia do połowy grudnia będą się w nim codziennie odbywać spotkania, koncerty, warsztaty, dyskusje, koncerty i pokazy.

– W grudniu Katowice będą gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ, cyklu konferencji, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. To spotkanie delegatów z całego świata, ważne dla naszej planety. Przy tej okazji poprzez szereg akcji przypominamy naszym mieszkańcom o eko-nawykach. Od września do grudnia przygotowaliśmy spotkania, warsztaty i pokazy, których duża część odbywać się będzie właśnie w „Dobrym klimacie” – powiedział Marcin Krupa, prezydent miasta.

Poniedziałki będą dniami z literaturą, we wtorki planowane są spotania z naukowcami zajmującymi się szeroko pojętą przyrodą i ekologią, a w środy dominować będzie muzyka, warsztaty głosowe, a także zajęcia z tworzenia instrumentów. W czwartki odbywać będą się  pokazy filmowe, natomiast weekendy będą czasem na spontaniczne spotkania, warsztaty i prelekcje: od tworzenia naturalnych kosmetyków po budowę domów. Wszystkie atrakcje w „Dobrym klimacie” będą bezpłatne.

Katowicki pawilon jest przykładem wykorzystania naturalnych materiałów w technologii prefabrykatów „straw bale” (skompresowana kostka słomy w systemowej konstrukcji drewnianej). W światowym bilansie tradycyjne budownictwo mieszkaniowe pochłania 1/6 zasobów słodkiej wody, odpowiada za 1/4 powierzchni wyrębów lasów i zużywa 2/5 zasobów paliw płynnych.  W kontekście tak ogromnego obciążenia dla środowiska budownictwo naturalne znajduje coraz szersze grono zwolenników. Współczesne realizacje w naturalnych technologiach („straw bale”, „hempcrete”) wyznaczają nowe trendy w ekologicznym budownictwie, od jednorodzinnych domów, poprzez budynki użyteczności publicznej czy ekologiczne wnętrza.

Na COP24 zostanie przyjęty „protokół z Katowic”? Tak chce prezydent miasta

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024