Pełczyńska-Nałęcz: program Czyste Powietrze ma działać bez przerw

Pełczyńska-Nałęcz: program Czyste Powietrze ma działać bez przerw
ZM/PAP
02.01.2025, o godz. 14:22
czas czytania: około 2 minut
0

Zostały przesłane konkretne rekomendacje ws. programu Czyste Powietrze, żeby cały czas można było użytkować fundusze europejskie i resort funduszy oczekuje, że NFOŚiGW się do nich bezdyskusyjnie dostosuje - oznajmiła jednozancznie szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

 

– Mamy doświadczenie i zdolność prowadzenia programu, który jednocześnie przechodzi proces naprawczy – przykładem są programy realizowane przez NCBiR. I udało się nam zachować zdolność NCBiR do inwestowania środków unijnych – wyjaśniała Pełczyńska-Nałęcz, pytana, czy w związku z podejrzewanymi nadużyciami firm w programie interweniuje KE i czy Polsce grozi zwrot środków.

Zabezpieczenia i kontrole, żeby fundusze były użytkowane

Minister oceniła, że poziom nieprawidłowości w NCBiR był znacznie większy. – Niemniej są już bardzo konkretne rekomendacje (ws. Czystego Powietrza), które już przesłaliśmy do NFOŚiGW, co musi być robione i jakiego rodzaju kontrole, informacje, zabezpieczenia muszą zostać podjęte, żeby cały czas można było użytkować fundusze europejskie i bezdyskusyjnie oczekujemy, że się do tego dostosują – zaznaczyła szefowa MFiPR.

Dodała, że resort funduszy jako instytucja nadzorująca odbył rozmowy z KE na temat tego, co dokładnie musi być realizowane przez NFOŚiGW. – I ta pełna informacja od nas poszła – podkreśliła Pełczyńska Nałęcz.

Jak poinformowała, program “Czyste Powietrze” jest finansowany i z KPO, i z funduszy spójności. – Z KPO tam jest 3,7 mld euro i dodatkowe kilka miliardów (zł) jeszcze z funduszy strukturalnych, z programu FEnIKS, w sumie ok. 18 mld zł – poinformowała minister.

Ponad 100 zawiadomień do prokuratury

18 grudnia minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że program “Czyste Powietrze” – po zawieszeniu na czas działań naprawczych – wróci do końca marca, do czego został zobowiązany NFOŚiGW. Wyjaśniła, że po niedawnych zmianach i restarcie programu nadal kontynuowane były kontrole i wojewódzkie ochrony środowiska złożyły już ponad 100 zawiadomień do prokuratury.

Resort klimatu informował, że wykonawcy, których działania NFOŚiGW zgłasza prokuraturze, złożyli w imieniu beneficjentów wnioski o dotacje z programu “Czyste Powietrze” o wartości ok. 600 mln zł.

Dodano, że NFOŚiGW na bieżąco współpracuje z organami ścigania.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025