Tyski magistrat liczy rowerzystów – dzięki dokładnemu pomiarowi miasto będzie mogło spełnić wszelkie wymogi i starać się o unijne środki na oznakowanie i modernizacje ścieżek rowerowych.

Tychy, jako pierwsze miasto w Polsce zainstalowało profesjonalne urządzenie przeznaczone do zliczania rowerzystów w ruchu drogowym. Jest umieszczone w okolicach Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany. Czujnik w postaci pętli indukcyjnej umieszczonej pod powierzchnią ścieżki rowerowej zlicza każdy przejeżdżający rower. Zaawansowana technika i specjalnie opracowany algorytm pozwalają na wyeliminowanie z obliczeń samochodów, pieszych i rolkarzy.

Dzięki szczegółowym wyliczeniom Tychy będą mogły sporządzić i złożyć wniosek o dofinansowanie oznakowania i niezbędnej modernizacji 72 kilometrów ścieżek rowerowych.  Dane o ruchu rowerowym na terenie miasta potrzebne są już od dawna. Do tej pory posługiwano się danymi szacunkowymi. Środki w wysokości około 1 miliona złotych Tychy planują pozyskać z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Rozwoju Subregionu Centralnego.

Czujniki do pomiaru ruchu rowerowego zastosowane w mieście to pętle indukcyjne firmy Eco-Counter. Posiadają własne zasilanie i można je zabudować w niewidoczny sposób w ścieżce.  

źródło: umtychy.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj