Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Petycja branży komunalnej w sprawie programu budowy ITPOK

Petycja branży komunalnej w sprawie programu budowy ITPOK
Bartłomiej Leśniewski
15.11.2023, o godz. 15:21
czas czytania: około 2 minut
0

Przedstawiciele ośmiu organizacji branży komunalnej zwrócili się do prezesa NFOŚiGW z petycją, w której wnoszą o kontynuowanie programu wsparcia budów instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Polsce, a także biogazowni.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Pod petycją podpisały się Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unia Metropolii Polskich, Związek Województw RP, Krajowa Izba Gospodarki Odpadami, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Rada Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych i Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast.

Za mało instalacji

Przedstawiciele organizacji, mając na celu rozwój branży gospodarki odpadami oraz umożliwienie Polsce wywiązanie się z wymagań przepisów nałożonych przez dyrektywy europejskie w gospodarce odpadami, zwrócili się do prezesa NFOŚiGW o kontynuację realizacji programu priorytetowego, pn.: “Racjonalna gospodarka odpadami, wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne”. Program realizowany jest właśnie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

“W szczególności wnosimy o ogłoszenie nowego naboru wniosków w ramach niewykorzystanych środków, w tym programie. A także o kontynuację poprzez ogłoszenie nowych naborów w programach «Racjonalnej gospodarki odpadami Instalacje gospodarki odpadami» dotyczących budowy biogazowni oraz instalacji odpadów niebezpiecznych” – czytamy w petycji adresowanej do Przemysława Ligęzy, prezesa NFOŚiGW.

Wniosek o nowe nabory

Sygnatariusze podkreślają, że ogłoszenie nowego naboru w tym programie w obecnej sytuacji byłoby bardzo ważnym i niezmiernie potrzebnym dla branży rozwiązaniem. W piśmie przywołano konkretne dane. W Polsce od 2016 roku obowiązuje zakaz składowania odpadów wysokokalorycznych tzw. frakcji energetycznej, a rocznie wytwarza się ok. 3,5 mln ton odpadów frakcji palnej, wobec której jedyną możliwością zagospodarowania jest spalenie.

Obecnie z powodu niewystarczającej do potrzeb krajowych liczby instalacji spalarniowych w całym kraju obserwuje się znaczny wzrost cen za zagospodarowanie tych frakcji odpadów. To może w najbliższym czasie doprowadzić do podniesienia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi pobieranych od mieszkańców. W Polsce do produkcji ciepła czy energii z odpadów jest wykorzystywanych zaledwie 9 proc. tych odpadów, wobec 26 proc. średnio w krajach tzw. starej Unii.

„Aktualny nabór wniosków na dofinansowanie budowy instalacji biogazowni (trwający do dnia 30 czerwca 2024 r.) z uwagi na skomplikowane i długotrwałe procedury projektowe i środowiskowe może nie pozwolić na złożenie wniosków o dofinansowanie wielu, wartych wsparcia, inwestycji w tym zakresie” – czytamy w petycji adresowanej do NFOŚiGW.


Inwestorzy rozbili bank! Ogromne zainteresowanie dofinansowaniem inwestycji z zakresu ITPO


Wielkopolska Energia w Odpadach. Zapraszamy do ITPO w Poznaniu oraz ZTUOK w Koninie [FILM]


Już 20 listopada odbędzie się

 


szczegóły i rejestracja na

energiawodpadach.abrys.pl

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024