Reklama

ad1a FARMTRAC [18.06-02.07.25]

PGE Baltica podpisała umowę na badania dna Bałtyku. Planuje tam stawiać wiatraki

PGE Baltica podpisała umowę na badania dna Bałtyku. Planuje tam stawiać wiatraki
KP/PAP
15.05.2025, o godz. 15:09
czas czytania: około 2 minut
0

PGE Baltica podpisała umowę z konsorcjum polskich firm na prace związane z badaniem dna Bałtyku - poinformowała w czwartek Grupa PGE. Celem badań jest zminimalizowanie zagrożenia ze strony niewybuchów czy tzw. płytkiego gazu podczas budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 9.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b IA webinar [16.06-01.07.2025]

W przesłanym w czwartek komunikacie spółka podała, że badania przeprowadzi konsorcjum firm: pomiarowo-badawczej firmy Geo Ingenieurservice z Gdyni oraz Baltic Diving Solutions z siedzibą w Rumi jako operatora floty.

Jak najwięcej polskich firm

Zakres prac obejmuje m.in. badania geofizyczne, analizę zgromadzonych danych oraz wydanie certyfikatów ALARP dla konkretnych lokalizacji na dnie Bałtyku, w których przeprowadzone będą badania geotechniczne.

– Certyfikaty te mają na celu potwierdzenie minimalizacji ryzyka wykonania odwiertu w miejscu występowania potencjalnych zagrożeń, takich jak niewybuchy czy złoża płytkiego gazu – podało biuro prasowe Grupy PGE.

Badania zaplanowano na trzeci kwartał 2025 roku. Pozwolą one na wstępne wytypowanie lokalizacji posadowienia fundamentów konkretnych turbin w ramach projektowanej farmy wiatrowej.

– Dążymy do tego, by udział polskich przedsiębiorców w łańcuchu dostaw przy realizacji własnych projektów offshore był jak największy. Konsorcjum składające się z polskich firm Geo Ingenieurservice Polska Sp. z o.o. oraz Baltic Diving Solutions Sp. z o.o. dołącza do grona partnerów handlowych PGE Baltica – zauważył prezes zarządu PGE Baltica Bartosz Fedurek.

Łącznie 7 GW energii z wiatru

Prezes Fedurek dodawał, że wraz z rozwojem projektów MFW zaangażowanie krajowych dostawców w łańcuch dostaw systematycznie rośnie, co bardzo cieszy władze spółki i równocześnie pokazuje stale zwiększający się potencjał polskich przedsiębiorców na światowym rynku morskiej energetyki wiatrowej.

MFW Baltica 9 jest projektem zlokalizowanym na jednym z pięciu obszarów przyznanych PGE w 2023 roku. Ma powstać w odległości ok. 48 km od brzegu, na powierzchni ok. 121 km kw., blisko realizowanych przez PGE innych projektów offshore wind oraz budowanego portu serwisowego w Ustce. Moc zainstalowana instalacji ma wynieść ok. 975 MW.

PGE podkreśla, że na jej portfel offshore wind składa się osiem projektów morskich farm wiatrowych w różnej fazie rozwoju o planowanej łącznej mocy przekraczającej 7 GW. Najbardziej zaawansowanym z nich jest Baltica 2 o mocy 1,5 GW z planowaną datą oddania do użytku w 2027 roku – realizowany jest we współpracy z firmą Orsted, z którą PGE przygotowuje również projekt Baltica 3 o mocy 1 GW.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 FORUM RECYKLINGU 2025 [18.06-01.10.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025