Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

PGE po latach wraca do projektu budowy elektrowni Młoty

PGE po latach wraca do projektu budowy elektrowni Młoty
ZM/PAP
12.11.2024, o godz. 12:12
czas czytania: około 2 minut
0

Jeszcze w tym roku Polska Grupa Energetyczna złoży wniosek o decyzję środowiskową w sprawie budowy elektrowni szczytowo-pompowej Młoty w Bystrzycy Kłodzkiej - poinformował wiceprezes ds. wsparcia i rozwoju PGE Robert Kowalski. Tym spółka wraca do projektu budowy tej elektrowni.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Zakładamy, że w tym roku złożymy w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) wniosek o decyzję środowiskową dotyczącą projektu budowy elektrowni szczytowo-pompowej Młoty w Bystrzycy Kłodzkiej – powiedział wiceprezes Kowalski. Zaznaczył, że termin rozpoczęcia inwestycji zależy właśnie od tej decyzji. – Tam będą określone warunki, na jakich zrealizujemy ten projekt” – wyjaśnił Kowalski.

Będzie zasilać i chronić przed powodzią

Kowalski przypomniał jednocześnie, że projekt Młoty ma prawie 40-letnią historię. Został jednak zablokowany przez protesty okolicznych mieszkańców. Zgodnie z pierwotnym harmonogramem ukończenie inwestycji planowane było na 2030 r.

– Dzisiaj rzeczywiście są tam pojedyncze protesty mieszkańców, ale trzeba wziąć pod uwagę potrzeby systemu elektroenergetycznego. Chodzi przede wszystkim o to, że ten projekt może pełnić rolę zbiornika retencyjnego i chronić przed powodzią – podkreślił Kowalski. Dodał, że to bardzo aktualne wyzwanie, bo zagrożenie powodzią wybrzmiało w tym roku w tamtym regionie szczególnie mocno. Liczy też, że protesty mieszkańców da się szybko rozwiązać w sposób konstruktywny i osiągnąć porozumienie.

Argumentem za realizacją projektu budowy elektrowni jest fakt, że system energetyczny bardzo potrzebuje magazynów energii. Kowalski uważa, że najlepszym rozwiązaniem są naturalne magazyny, np. elektrownia szczytowo-pompowa, jaką jest projekt Młoty. – PGE jest liderem, jeśli chodzi o elektrownie szczytowo-pompowe w Polsce: na 1,8 GW mocy wszystkich takich elektrowni jesteśmy właścicielami 1,5 GW – podkreślił Kowalski. Dodał, że projekt Młoty to będzie prawie 1000 MW mocy.

Rozproszone magazyny energii niebawem

Kowalski przypomniał też, że PGE ogłosiła przetarg na 26 rozproszonych magazynów energii o mocy od 2 do 10 MW. Wyjaśnił, że mają to być magazyny komercyjne, które będą świadczyć nie tylko usługi związane z elastycznością sieci, ale również usługi regulacyjne, a także dotyczące arbitrażu cenowego czyli to, czego dzisiaj potrzebuje system elektroenergetyczny.

Zainteresowanie przetargiem, szczególnie na budowę rozproszonych magazynów, przerosło podobno oczekiwania zarządu PGE. – Zgłosiło się ponad 30 firm, więc będziemy przygotowywali specyfikację, która będzie ostatecznie podstawą do wyboru wykonawcy – poinformował wiceprezes PGE.

W Polsce jest sześć elektrowni szczytowo-pompowych: Żarnowiec, Porąbka-Żar, Solina, Żydowo, Dychów oraz Czorsztyn.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Skarb Państwa ma w spółce niecałe 61 proc. akcji.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024