Pięć kaszubskich gmin otrzymało 13 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego na inwestycje ekologiczne. Trzy gminy dzięki tym pieniądzom budować będą kanalizację, a dwie zrekultywują składowiska odpadów – informuje “Dziennik Bałtycki”.

Gmina Stężyca rozpoczęła wielką inwestycję budowy głównych sieci kanalizacyjnych na terenach przy Jeziorze Potulskim i Raduńskim Górnym. Na razie gminie udało się uzyskać dofinansowanie 3,684 mln zł z RPO na I etap ze Stężycy do Gołubia, który liczy 25,8 km.

Gmina Żukowo otrzymała dofinansowanie na projekt "Budowa kanalizacji sanitarnej dla Banina ul. Tuchomska i ul. Polna i Miszewka – etap II" w wysokości 3,78 mln zł. Powstanie ponad 8,5 km kolektorów sanitarnych. Podłączenie do kanalizacji uzyska 712 mieszkańców z terenu Banina i Miszewka.

Kwota 1,5 mln zł to pomoc dla gminy Przodkowo. Prowadzi już ona budowę kanalizacji Przodkowo – Kawle Górne – Pomieczyno, o długości ok. 13 km. Przyłącza uzyska 150 mieszkańców. Na to zadanie gmina uzyskała dofinansowanie w wysokości 85 proc., czyli 4 mln zł – z Instrumentu Norweskiego. Drugie zadanie obejmie budowę kanalizacji między Kobysewem a Smołdzinem. 

Pozostałe dwie gminy za pieniądze z RPO rekultywować będą składowiska odpadów: Somonino – w Kaplicy, a gmina Kartuzy – w samym mieście.

źródło: Dziennik Bałtycki

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj