Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach ogłosiło przetarg na zakup dwóch nowych przegubowych autobusów elektrycznych wraz z potrzebną do ich eksploatacji infrastrukturą. Ekologiczne pojazdy zastąpią wyeksploatowane spalinowe Solarisy.

Na początkU 2020 r. PKM w Czechowicach-Dziedzicach złożyło wniosek o dofinansowanie zakupu elektrycznego taboru w ramach naboru RPO. Obecnie trwa jego ocena przez NFOŚiGW. Podpisanie umowy z potencjalnym wykonawcą uzależnione będzie od otrzymania dofinansowania zarówno z RPO jak i NFOŚiGW.

Projekt przewiduje zakup i dostawę dwóch elektrycznych autobusów przegubowych klasy „mega” o długości 18 m oraz budowę stacji szybkiego ładowania wraz z zasilaniem energetycznym. Całkowita kwota projektu to ok. 7,5 mln zł netto, z czego 3 mln zł pochodzić ma z dofinansowania RPO, 3 mln zł z dofinansowania przez NFOŚiGW, a 1,5 mln z pożyczki od Narodowego Funduszu. Inwestycja ma być sfinalizowana do sierpnia 2022 r.

– Gmina Czechowice-Dziedzice od dłuższego czasu deklaruje gotowość do wprowadzenia do eksploatacji autobusów zeroemisyjnych, przy uzyskaniu środków zewnętrznych na ten cel. Uwzględniając potencjalne korzyści środowiskowe, ekonomiczne i społeczne dla mieszkańców, planowane jest przeprowadzenie modernizacji floty w oparciu o autobusy elektryczne. Uzyskanie dofinansowania ze źródeł zewnętrznych zrekompensuje wyższe nakłady inwestycyjne w porównaniu do zakupu autobusów o napędzie konwencjonalnym, czyli spalinowym – powiedział Rafał Kupczak, prezes czechowickiego PKM.

Czytaj więcej

Skomentuj