Na ulicy Kieleckiej uruchomiono pierwszy w Gdyni buspas. 1500-metrowy odcinek zlokalizowany jest pomiędzy ul. Bydgoską a ul. Rolniczą. Rozwiązanie ma usprawnić ruch drogowy w kierunku od centrum do Witomina, szczególnie w godzinach szczytu.

– Buspas to kompleksowe rozwiązanie, bo oprócz tego, co widać w ciągu ul. Kieleckiej, czyli osobnego pasa ruchu, zamontowany został system sterujący sygnalizacją świetlną. Autobusy jadąc pod górę, zbliżając się do skrzyżowania z ul. Witomińską, dzięki nadajnikom radiowym, wywołają dla siebie zielone światło tak by opuścić buspas przed innymi pojazdami – tłumaczy Maciej Karmoliński z gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Koszt inwestycji to 1 mln 700 tys. złotych. Przy tej okazji częściowo wyremontowano ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Kieleckiej oraz naprawiono nawierzchnię jezdni.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Wiosną 2015 roku ruszy budowa kolejnego pasa dla autobusów – tym razem na ul. Morskiej. Oba rozwiązania są częścią projektu pod nazwą „Zwiększenie konkurencyjności transportu publicznego w Gdyni, dzięki przebudowie infrastruktury komunikacji zbiorowej wraz z zakupem nowoczesnego taboru”, który w zamyśle ma przyczynić się do zainteresowania mieszkańców i przyjezdnych transportem zbiorowym, co pozytywnie wpłynie na zmniejszenie natężenia ruchu na ulicach Gdyni.

fot. Michał Kowalski, gdynia.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj