Mieszkańcy Poznania mogą bezpłatnie zaczipować psa w większości poznańskich zakładów weterynaryjnych, w godzinach ich pracy. Przed udaniem się do gabinetu weterynaryjnego należy wcześniej umówić się telefonicznie na wizytę.

Do wykonania zabiegu potrzebne są: dowód tożsamości właściciela (ze zdjęciem) oraz aktualne zaświadczenie potwierdzające przeprowadzenie szczepienia psa przeciwko wściekliźnie. Mieszkańcy Poznania nie ponoszą żadnych kosztów zabiegu czipowania.

Bezpłatnie zaczipować psa można także w Schronisku dla Zwierząt przy ul. Bukowskiej 266 w Poznaniu (po uprzedniej osobistej lub telefonicznej rejestracji, nr tel. 061 868 10 86).

W związku z możliwością bezpłatnego zaczipowania psa w gabinetach weterynaryjnych Mobilny Punkt Czipowania Psów zawiesił swoją działalność 31 lipca br.

Dotąd zaczipowano ponad 4300 psów. W Mobilnym Punkcie Czipowania Psów, który w lipcu odwiedził dwie poznańskie dzielnice – Piątkowo i Winogrady, zaczipowano 2085 psów, natomiast w Schronisku – 2248 psów.

Zabieg czipowania polega na bezbolesnym wszczepieniu pod skórę zwierzęcia elektronicznego mikroprocesora (mikroczipa), czynność tę wykonuje się tylko raz w życiu psa. Wszczepione urządzenie zawiera unikatowy, 15-cyfrowy numer, któremu odpowiadają dane zapisane w elektronicznej bazie (takie, jak: rasa i maść psa, imię i wiek oraz dane personalne jego właściciela). Odczytu dokonuje się za pomocą specjalnego czytnika.

Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Poznania rejestracja psa jest obowiązkowa, tzn., że brak wszczepionego mikroczipa jest wykroczeniem, za które funkcjonariusz Straży Miejskiej Miasta Poznania od dnia 1 stycznia 2010 roku będzie mógł ukarać posiadacza psa mandatem w wysokości od 20 zł do 500 zł. Do tego czasu strażnicy będą przypominać i pouczać o konieczności dopełnienia obowiązku zaczipowania psa.

źródło: poznan.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj