Ile wody potrzeba, aby zapalić żarówkę? A ile, aby naładować komórkę? Co zrobić z energią elektryczną w nocy, gdy cała Polska śpi? Wielu rzeczy o przechowywaniu energii i jej odnawialnych źródłach będzie można dowiedzieć się (ale też dotknąć i pobawić się) na pikniku naukowym w Warszawie.

30 maja 2009, w sobotę, na Rynku Nowego Miasta i Podwalu w Warszawie, odbędzie się kolejny piknik naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Od godziny 11:00 do 20:00 na zwiedzających będzie czekało niemal 1000 pokazów i eksperymentów przygotowanych przez przedstawicieli 250 zaproszonych instytucji z 22 krajów świata.

Impreza ta jest wyjątkową okazją nie tylko do promowania dokonań polskich i zagranicznych uczonych, pokazania bliskich powiązań nauki z gospodarką i jej udziału w zrównoważonym rozwoju, ale przede wszystkim służy popularyzacji nauki – pokazania jej fascynującego oblicza wszystkim, zwłaszcza najmłodszym.

Wśród wystawców obecnych na Pikniku Naukowym nie zabraknie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który jako instytucja powołana do wspierania wszelkich przedsięwzięć służących ochronie środowiska promuje aktywnie działania naukowe (eksperymenty, prace badawcze, studia specjalistyczne, ekspertyzy) i innowacyjne na tym polu.

Stoisko NFOŚiGW będzie można odleźć bez trudu – począwszy od tego roku, jednym z głównych priorytetów NFOŚiGW, który obchodzi w tym roku 20-lecie swego istnienia, są odnawialne źródła energii, dlatego też przy jego stoisku (158) stanie 6-metrowa Wieżą Energii Wody – miniatura elektrowni szczytowo-pompowej. Na jej przykładzie każdy będzie mógł przekonać się jaką energię kryją nasze wody i w jaki sposób można tę energię w wodzie przechowywać.

źródło: NFOŚiGW

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj