Dobiegła końca druga edycja najbardziej klimatycznego finału lata w Warszawie. Warszawiacy zabrali ze sobą kilkaset metrów kwadratowych trawy.

Klimatyczna kanapa z gwiazdami, wymienialnia żarówek i pokaz mody ekologicznej – m.in. te atrakcje gościły dziś na zamienionym w wielki trawnik Nowym Świecie. W ostatnią niedzielę wakacji Ministerstwo Środowiska, lider Partnerstwa dla Klimatu, już po raz drugi zaprosiło do ekologicznej zabawy mieszkańców Warszawy. A ekologia to już w Polsce nie trend, nie moda, ale styl życia. O tym mówili goście Pikniku: gwiazdy, urzędnicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Zmiany klimatu są faktem. Dowody na ich istnienie od wielu lat gromadzą i opracowują naukowcy z całego świata, w tym eksperci IPCC, czyli Międzyrządowego Panelu do spraw Zmian Klimatu, którzy za swoje przełomowe odkrycia zostali uhonorowani Nagrodą Nobla. 

Na forum Unii Europejskiej oraz globalnie Polska prowadzi politykę przeciwdziałania zmianom klimatu, m.in. poprzez konieczne redukcje emisji gazów cieplarnianych. Na drugim biegunie tych działań, są równie ważne kroki każdego z nas, które łącznie mogą zadecydować o poprawie klimatu. Dlatego podczas tegorocznego Pikniku z Klimatem Ministerstwo Środowiska znów zachęcało do aktywnej troski o klimat.

– "Oszczędzajmy wodę i prąd" – apelowała w imieniu Ministerstwa Środowiska i Partnerstwa dla Klimatu Małgorzata Snarska, szef Prezydencji COP 14 w ministerstwie. – "Zakręcajmy kran podczas mycia zębów, segregujmy śmieci, nie jedźmy samochodem po bułki do sklepu za rogiem. To proste i nic nas nie kosztuje, wręcz przeciwnie, oszczędzimy w ten sposób klimat i nasze pieniądze" – zachęcała Małgorzata Snarska.

Do ekologicznego stylu życia przekonywali też znani goście Pikniku: Mira Stanisławska-Meysztowicz z Fundacji Nasza Ziemia, aktorzy Paweł Deląg i Dorota Deląg, choreograf i tancerz Michał Piróg, który w rozmowie z prowadzącą, aktorką Sylwią Gliwą dzielił się swoimi sposobami na to jak, w codziennym życiu dbać o klimat.

Leszek Drogosz z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Partner dla Klimatu: – "W Warszawie mamy specjalny zespół ds. klimatu, któremu przewodniczy Hanna Gronkiewicz–Waltz, Prezydent Warszawy. Zagadnienie klimatu jest dla nas priorytetowe, planujemy m.in. uruchomić miejską wypożyczalnię rowerów".

W nietypowej aranżacji Nowego Światu, na trawie zamiast asfaltu, otoczeniu drzew symbolizujących Partnerów dla Klimatu, zagościło jeszcze więcej klimatycznych atrakcji. Rozdano ponad 600 ekologicznych cegiełek, czyli kawałków zielonego trawnika, który w ostatnią niedzielę wakacji 2009 r. zagościł na kilka godzin na Nowym Świecie. 

Warszawiacy przynieśli do wymienialni żarówek podczas Pikniku z Klimatem kilkaset starych żarówek, dzięki czemu 3000 nowych, energooszczędnych świetlówek bardziej przyjaznych klimatowi znalazło nowych właścicieli.

Podczas Pikniku można było także zobaczyć filmy i klipy edukacyjne na temat zmian klimatu. Odbył się także pokaz mody ekologicznej przygotowanej przez Odzieżowe Pole, wystawa zdjęć Discovery Channel, konkursy przyrodnicze z nagrodami (unikalne solarne torby z banerów COP 14, Ipody, magazyny przyrodnicze, t-shirty, maskotki, pendrive’y), prezentacja elektrycznego samochodu, warsztaty recyclingu, malowanie obrazu przy wejściu na teren pikniku – Action Painting oraz inne atrakcje.  

Źródło: Ministerstwo Środowiska

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj