Gminy do 2025 r. muszą osiągnąć wysoki, 55-procentowy poziom recyklingu odpadów. Pewnym ułatwieniem w tym zakresie jest obliczanie poziomów recyklingu za 2020 rok wg starego wzorca, ale nie możemy dalej odsuwać tego problemu w czasie – twierdzi Piotr Szewczyk, przewodniczący Rady RIPOK. Dodaje, że, aby osiągnąć unijne cele, najważniejsza jest współpraca między instalacjami komunalnymi i gminami.

– Na linii gmina-instalacja komunalna, która ma wysegregować z odpadów odpady surowcowe współpraca jest konieczna, niezbędna i bez tego nie można osiągnąć żadnego efektu – mówi Piotr Szewczyk, przewodniczący Rady RIPOK.

Ekspert dodaje, że ostatnia zmiana w systemie rozliczania gmin z zagospodarowania odpadów komunalnych jedynie odsuwa problem poziomów recyklingu w czasie, bo w następnych latach czekają nas drastyczne wzrosty tychże poziomów.

– Wykorzystajmy ten czas, wykorzystajmy go optymalnie na stworzenie współpracy, na podjęcie pewnych działań, które do 2025 r., a jest to bardzo mało czasu, pozwolą nam osiągnąć to, co zamierzamy – dodaje Piotr Szewczyk.

Piotr Szewczyk jest członkiem rady programowej konferencji on-line “Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów”, która odbędzie się 16-17 lutego 2021 r. Przewodniczący Rady RIPOK poprowadzi także sesję “Poziomy recyklingu – wyzwania dla polskich miast. Kto i w jaki sposób osiągnął sukces?”.

Więcej informacji oraz rejestracja na wydarzenie dostępne są TUTAJ.

Czytaj więcej

Skomentuj