Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

PKP w trosce o ochronę zwierząt

PKP w trosce o ochronę zwierząt
aw
12.08.2015, o godz. 12:35
czas czytania: około 2 minut
0

Polskie Linie Kolejowe podpisały 14 umów o wartości ponad 4,2 mln zł na wykonanie opracowań środowiskowych. Pieniądze zostaną wykorzystane za zinwentaryzowanie przyrody oraz sprawdzenie, w jakim stopniu trasy kolejowe stanowią przeszkodę w migracji zwierząt.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

W ramach realizowanych umów sprawdzany jest m.in. wpływ transportu kolejowego na zachowanie i przemieszczanie się ssaków, płazów, gadów i ptaków. Dotyczy on inwestycji zaplanowanych w perspektywie 2014-2020. PLK zapewniają, że już w trakcie inwestycji starają się minimalizować oddziaływanie prac na środowisko.

Oznacza to, że roboty prowadzone są pod nadzorem przyrodniczym, teren w takcie budowy jest oszczędnie gospodarowany, a czas inwestycji jest ograniczony w związku z obecnością chronionych gatunków zwierząt. Ponadto budowane są przejścia dla zwierząt oraz instalacje akustyczne. Badania i inwentaryzacje przyrodnicze podejmowane są na etapie  przedprojektowym, co ma usprawnić prowadzenie inwestycji i uzyskiwanie decyzji o środowiskowych uwarunkowanych poszczególnych projektów.

Nie tylko budowa

Jak zapewniają PLK: ochrona środowiska nie kończy się wraz z zakończeniem inwestycji. Utrzymanie linii kolejowych wiąże się ze stałym monitorowaniem stanu środowiska oraz zachowaniem odpowiednich standardów jakości zgodnie z obowiązującymi przepisami. Podczas samej eksploatacji linii działania PLK obejmują: konserwację urządzeń ochrony środowiska, odpowiednie stosowanie środków ochrony roślin, usuwanie drzew i krzewów w wyznaczonym obszarze obok linii w związku z zachowaniem bezpieczeństwa ruchu, stały monitoring zdarzeń ze zwierzętami, odprowadzanie z torów wód opadowych i roztopowych oraz utrzymywaniem przeznaczonych do tego urządzeń, właściwe gospodarowanie odpadami.

Na terenie kraju w bliskim sąsiedztwie linii kolejowych zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe znajduje się 359 obszarów Natura 2000, w tym 264 specjalnych ochrony siedlisk oraz 95 specjalnej ochrony ptaków. Linie przecinają też 258 obszarów Natura 2000.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024