Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

Poznań znalazł środki na remonty infrastruktury oświatowej

Poznań znalazł środki na remonty infrastruktury oświatowej
Bartłomiej Leśniewski
09.08.2022, o godz. 10:02
czas czytania: około 2 minut
1

Około 220 poznańskich placówek oświatowych przechodzi niezbędne, planowane modernizacje. – Ale ze względu na trudną sytuację gospodarczą prowadzenie tych jest trudniejsze niż w latach poprzednich – czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego w Poznaniu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W roku 2022 r. na modernizacje oraz remonty szkół i placówek oświatowych zaplanowano ponad 38 mln zł (w tym 6 mln pochodzi z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego na realizację zadań w 26 placówkach). Zdecydowana większość zadań prowadzona jest w czasie wakacji.

Termomodernizacja i poprawa warunków

W planach na ten rok są m.in.: remonty sanitariatów, bloków sportowych, posadzek w klasach i w ciągach komunikacyjnych, instalacji wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania; naprawy dachów, instalacji elektrycznych i oświetlenia; wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, modernizacje kotłowni, a także dziedzińców, boisk szkolnych oraz placów gier i zabaw – informują miejscy urzędnicy.

W 2022 r. kontynuowany jest też program termomodernizacji. Dzięki niemu zmniejszą się koszty wydawane na ogrzewanie, ale nie tylko.

– W zakres prac wejdzie m.in ocieplenie ścian i dachów budynków, wykonanie nowych elewacji, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, modernizacja źródeł ciepła i instalacji grzewczych. Działania te obejmą 13 placówek: Przedszkola nr 53, 75, 82, 158, 160, 171; Szkoły Podstawowe nr 36, 42, 74, 79; Szkołę Podstawową Specjalną nr 106; Zespół Szkół Ekonomicznych oraz XXXVIII Liceum Ogólnokształcące – dodają urzędnicy.

Powtórzone przetargi

Kontynuowane są także zadania modernizacyjne polegające na wykonaniu systemów retencji wody. Obejmą one 5 placówek: przedszkola nr 126, 150, 159, Szkołę Podstawową nr 82 oraz XX Liceum Ogólnokształcące.

Z uwagi na brak stabilności na rynku budowlanym (wzrost cen materiałów i usług) prowadzenie prac w poznańskich placówkach oświatowych jest trudniejsze niż w latach poprzednich.

– Mimo to, po analizie dotychczasowych postępów w szkołach i placówkach oświatowych, planowane jest ukończenie – w zdecydowanej większości – wszystkich prac, tak aby zdążyć przed pierwszym dzwonkiem – tłumaczą urzędnicy. – Zakładamy jednak, że część prac wykonywana będzie jeszcze po rozpoczęciu przez uczniów nauki, ale nie będą one wpływały na proces dydaktyczny. Będą to zadania związane między innymi z termorenowacją czy też remontami boisk szkolnych – dodają.

W wielu przypadkach trzeba powtarzać postępowania przetargowe z uwagi na fakt, że cena najkorzystniejszej oferty przekracza środki, jakie szkoła lub placówka zaplanowała na modernizację lub remont. Sytuacja ta wpływa na wydłużenie cykli budowlanych.

Źródło: UM Poznań

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


poznaniak

Komentarz #202758 dodany 2022-09-14 22:51:29

z termomodernizacją to miastu idzie kiepsko wciąż wiele budynków nie ma, i mieszkalnych i administracyjnych i edukacyjno-wychowawczych

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024