Około 220 poznańskich placówek oświatowych przechodzi niezbędne, planowane modernizacje. – Ale ze względu na trudną sytuację gospodarczą prowadzenie tych jest trudniejsze niż w latach poprzednich – czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego w Poznaniu.

W roku 2022 r. na modernizacje oraz remonty szkół i placówek oświatowych zaplanowano ponad 38 mln zł (w tym 6 mln pochodzi z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego na realizację zadań w 26 placówkach). Zdecydowana większość zadań prowadzona jest w czasie wakacji.

Termomodernizacja i poprawa warunków

W planach na ten rok są m.in.: remonty sanitariatów, bloków sportowych, posadzek w klasach i w ciągach komunikacyjnych, instalacji wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania; naprawy dachów, instalacji elektrycznych i oświetlenia; wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, modernizacje kotłowni, a także dziedzińców, boisk szkolnych oraz placów gier i zabaw – informują miejscy urzędnicy.

W 2022 r. kontynuowany jest też program termomodernizacji. Dzięki niemu zmniejszą się koszty wydawane na ogrzewanie, ale nie tylko.

– W zakres prac wejdzie m.in ocieplenie ścian i dachów budynków, wykonanie nowych elewacji, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, modernizacja źródeł ciepła i instalacji grzewczych. Działania te obejmą 13 placówek: Przedszkola nr 53, 75, 82, 158, 160, 171; Szkoły Podstawowe nr 36, 42, 74, 79; Szkołę Podstawową Specjalną nr 106; Zespół Szkół Ekonomicznych oraz XXXVIII Liceum Ogólnokształcące – dodają urzędnicy.

Powtórzone przetargi

Kontynuowane są także zadania modernizacyjne polegające na wykonaniu systemów retencji wody. Obejmą one 5 placówek: przedszkola nr 126, 150, 159, Szkołę Podstawową nr 82 oraz XX Liceum Ogólnokształcące.

Z uwagi na brak stabilności na rynku budowlanym (wzrost cen materiałów i usług) prowadzenie prac w poznańskich placówkach oświatowych jest trudniejsze niż w latach poprzednich.

– Mimo to, po analizie dotychczasowych postępów w szkołach i placówkach oświatowych, planowane jest ukończenie – w zdecydowanej większości – wszystkich prac, tak aby zdążyć przed pierwszym dzwonkiem – tłumaczą urzędnicy. – Zakładamy jednak, że część prac wykonywana będzie jeszcze po rozpoczęciu przez uczniów nauki, ale nie będą one wpływały na proces dydaktyczny. Będą to zadania związane między innymi z termorenowacją czy też remontami boisk szkolnych – dodają.

W wielu przypadkach trzeba powtarzać postępowania przetargowe z uwagi na fakt, że cena najkorzystniejszej oferty przekracza środki, jakie szkoła lub placówka zaplanowała na modernizację lub remont. Sytuacja ta wpływa na wydłużenie cykli budowlanych.

Źródło: UM Poznań

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. z termomodernizacją to miastu idzie kiepsko
    wciąż wiele budynków nie ma, i mieszkalnych i administracyjnych i edukacyjno-wychowawczych

Skomentuj