Już niebawem plac Dąbrowskiego w Łodzi zyska swoje nowe oblicze. Przestrzeń w centrum miasta, kojarzona głównie z zajezdnią autobusowa, stanie się reprezentacyjnym amfiteatrem, który zdobić będzie efektowna fontanna.

Zniknęły już okalające plac budowy parkany, a do 15 sierpnia mają zakończyć się roboty przy fontannie. Wykonano już prace instalacyjne, trwa wykładanie niecki ceramiką. Wokół Teatru Wielkiego układane są także nowe chodniki.

Pierwsze wydarzenie artystyczne na nowym placu odbędzie się 29 sierpnia. Będzie to koncert „Siedem bram Jerozolimy” pod batutą Krzysztofa Pendereckiego, odbywający się w ramach obchodów 65. Rocznicy Likwidacji przez Niemców Litzmannstadt Ghetto.

Nowy plac ma stać się przestrzenią sztuki i wielkich imprez kulturalnych. Frontem zwrócony jest do gmachu opery tak, by publiczność mogła bez trudu podziwiać występujących w łódzkiej operze artystów. Dostęp do obniżonego forum będzie możliwy dzięki schodom, stanowiącym jednocześnie siedziska dla widowni. Pomyślano również o pochylni dla osób niepełnosprawnych. W posadzce zainstalowane zostanie dekoracyjne oświetlenie.

Atrakcją z pewnością stanie się sama fontanna w kształcie dwóch morskich fal. Jej niecka wyglądem przypominająca ziarno fasoli ma długość 35m oraz szerokość 7 m. W nocy woda fali morskiej będzie podświetlona światłem białym, a o zmroku zacznie zmieniać kolory. Urozmaiceniem będzie 29 pieniących się pagórków wodnych. Zastosowana technologia pozwala na regulację strumieni wody i daje możliwość, w połączeniu z muzyką i światłem, tworzenia efektownych obrazów wodnych.

Wartość projektu przebudowy placu Dąbrowskiego to ok. 16 mln zł.

źródło: uml.lodz.pl


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj