20 tysięcy złotych i zlecenie przygotowania dokumentacji projektowej – to nagrody dla zwycięzcy konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną placu Nowego w Krakowie. Wyniki rywalizacji poznamy przed wakacjami.

Rozpoczęły się przygotowania do rewitalizacji kolejnego elementu zabytkowej przestrzeni publicznej. Tym razem dawną świetność ma odzyskać plac Nowy na Kazimierzu. Miasto ogłosiło konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną zagospodarowania tego miejsca. 

– Zależy nam na utrzymaniu dotychczasowego targowego charakteru placu Nowego uzupełnionego o funkcję kulturalną i gastronomiczną. Plac Nowy to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Kazimierza, dlatego po zagospodarowaniu ma on pozostać wizytówką dzielnicy – wskazuje prof. Andrzej Wyżykowski, Główny Architekt Miasta.

Wyniki rywalizacji poznamy 26 czerwca tego roku. Prace będzie oceniać jury z udziałem przedstawicieli Miasta oraz SARP. Zwycięzca może liczyć na nagrodę pieniężną w wysokości 20 tysięcy złotych. Dodatkowo uzyska także zlecenie na opracowanie dokumentacji projektowej zagospodarowania placu Nowego.

Plac Nowy jest elementem układu urbanistycznego dawnego miasta Kazimierz, który został wpisany do rejestru zabytków już w 1934 roku oraz na Listę Dziedzictwa Światowego. Usytuowany jest na obszarze uznanym za pomnik historii „Kraków – historyczny zespół miasta”. Położony na terenie miasta lokacyjnego (1335 r.), w latach 1607-08 wszedł w skład miasta żydowskiego. W swej obecnej postaci został ukształtowany w wieku XIX i na początku wieku XX. Znajdujący się w centralnej części placu budynek dawnej rzeźni rytualnej tzw. „Okrąglak” został zaprojektowany w roku 1899 i zbudowany w roku następnym. Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z grudnia 2008 roku, obiekt został wpisany do rejestru zabytków.

Plac Nowy, zwany „żydowskim”, jest jednym z najbardziej charakterystycznych placów Kazimierza i jednym z najciekawszych „wnętrz urbanistycznych” z drugiej połowy XIX wieku. Od kilkunastu lat miejsce zmienia się. Odnawiane są okoliczne kamienice, na parterach budynków powstają liczne lokale. Miejsce jest jednym z najbardziej kultowych zakątków Krakowa.

Regulamin konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną zagospodarowania placu Nowego dostępny jest na stronie www.zikit.krakow.pl.

źródło: krakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj