Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Plaga kradzieży. Nietypowy problem studzienkowy w Łodzi

Plaga kradzieży. Nietypowy problem studzienkowy w Łodzi
PU
13.04.2022, o godz. 12:52
czas czytania: około 2 minut
0

Plaga kradzieży w mieście. Kierowcy, rowerzyści i piesi muszą się mieć na baczności. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi informuje o nasileniu kradzieży włazów do studzienek kanalizacyjnych i żeliwnych kratek ulicznych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Plaga kradzieży szczególnie nasiliła się w ostatnich dniach marca i na początku kwietnia. W tym czasie skradzionych zostało prawie 20 pokryw studzienek i kratek ściekowych. W wyniku kradzieży złodzieje pozostawiają dziury w drogach, co z kolei powoduje duże zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Złodzieju pamiętaj!

– Taki otwarty wpust uliczny czy otwarta studnia kanalizacyjna jest ogromnym zagrożeniem. Mamy wiosnę, coraz więcej łodzian jeździ po mieście na rowerach. Niech ktoś z nich wpadnie do takiej odkrytej studni czy wpustu ulicznego, to mamy tragedię. Podobnie rzecz ma się przecież w przypadku najechania samochodem, nie mówiąc już o tym, co grozi pieszemu, który wpadnie do takiego otworu. Także szanowny złodzieju, pamiętaj, że jeżeli coś się komuś stanie, będziesz za to odpowiadał – ostrzega Miłosz Wika, rzecznik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi.

Zabezpieczają jak mogą

Pracownicy ZWiK starają się zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom, dlatego niezwłocznie zabezpieczają miejsca kradzieży. Przede wszystkim miejsca te są natychmiast oznaczane, a następnie zamiast skradzionych żeliwnych pokryw wstawiane są betonowe. Ma to zapobiec pladze kradzieży w przyszłości.

Wzmożone kontrole

Wiele wskazuje na to, że sprawcami tej plagi kradzieży są osoby, które potem sprzedają metalowe i żeliwne elementy kanalizacji w skupach złomu. Dlatego strażnicy miejscy zaostrzają kontrole w skupach. Przede wszystkim będą zwracać uwagę na to, czy dokumentacja jest prowadzona prawidłowo, i czy osoby przynoszące złom są rejestrowane.

– Przypominamy, że osoba, która dostarcza złom do punktu skupu, ma obowiązek wypełnienia formularza. Natomiast osoba prowadząca skup musi zapisać nie tylko dane identyfikacyjne tej osoby, ale też asortyment, który przyjmuje – mówi Joanna Prasnowska, rzeczniczka Straży Miejskiej w Łodzi.

Plaga kradzieży kosztowna dla skupów

Straż miejska przypomina również, że nieprawidłowo prowadzona dokumentacja lub przyjmowanie do skupu elementów nie ujętych w ewidencji jest wykroczeniem zagrożonym mandatem do 500 złotych. Osobne postępowanie może wszcząć również policja pod kątem kradzieży. Za zakup kradzionych elementów infrastruktury kanalizacyjnej grozi kara nawet pięciu lat więzienia.

Apel o kontakt

Pracownicy wodociągów apelują o kontakt mieszkańców, którzy zauważą otwarte, niezabezpieczone studzienki lub zauważą ich elementy. Zgłoszenie może uratować komuś życie, ponieważ pracownicy PWiK natychmiast po jego otrzymaniu udadzą się w miejsce kradzieży, by je zabezpieczyć. Takie informacje należy zgłaszać pod numerem telefonu 994 oraz do centrum zarządzania kryzysowego (42 638 49 49). Apel ZWiK i Straży Miejskiej w Łodzi do właścicieli skupów oraz do mieszkańców znajdziecie TUTAJ.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B WK BDO OSADY ŚCIEKOWE WBINAR [19.11-28.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024