Reklama

envicon 2023 ad1a

Plaga kradzieży. Nietypowy problem studzienkowy w Łodzi

Plaga kradzieży. Nietypowy problem studzienkowy w Łodzi
PU
13.04.2022, o godz. 12:52
czas czytania: około 2 minut
0

Plaga kradzieży w mieście. Kierowcy, rowerzyści i piesi muszą się mieć na baczności. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi informuje o nasileniu kradzieży włazów do studzienek kanalizacyjnych i żeliwnych kratek ulicznych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Plaga kradzieży szczególnie nasiliła się w ostatnich dniach marca i na początku kwietnia. W tym czasie skradzionych zostało prawie 20 pokryw studzienek i kratek ściekowych. W wyniku kradzieży złodzieje pozostawiają dziury w drogach, co z kolei powoduje duże zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Złodzieju pamiętaj!

– Taki otwarty wpust uliczny czy otwarta studnia kanalizacyjna jest ogromnym zagrożeniem. Mamy wiosnę, coraz więcej łodzian jeździ po mieście na rowerach. Niech ktoś z nich wpadnie do takiej odkrytej studni czy wpustu ulicznego, to mamy tragedię. Podobnie rzecz ma się przecież w przypadku najechania samochodem, nie mówiąc już o tym, co grozi pieszemu, który wpadnie do takiego otworu. Także szanowny złodzieju, pamiętaj, że jeżeli coś się komuś stanie, będziesz za to odpowiadał – ostrzega Miłosz Wika, rzecznik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi.

Zabezpieczają jak mogą

Pracownicy ZWiK starają się zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom, dlatego niezwłocznie zabezpieczają miejsca kradzieży. Przede wszystkim miejsca te są natychmiast oznaczane, a następnie zamiast skradzionych żeliwnych pokryw wstawiane są betonowe. Ma to zapobiec pladze kradzieży w przyszłości.

Wzmożone kontrole

Wiele wskazuje na to, że sprawcami tej plagi kradzieży są osoby, które potem sprzedają metalowe i żeliwne elementy kanalizacji w skupach złomu. Dlatego strażnicy miejscy zaostrzają kontrole w skupach. Przede wszystkim będą zwracać uwagę na to, czy dokumentacja jest prowadzona prawidłowo, i czy osoby przynoszące złom są rejestrowane.

– Przypominamy, że osoba, która dostarcza złom do punktu skupu, ma obowiązek wypełnienia formularza. Natomiast osoba prowadząca skup musi zapisać nie tylko dane identyfikacyjne tej osoby, ale też asortyment, który przyjmuje – mówi Joanna Prasnowska, rzeczniczka Straży Miejskiej w Łodzi.

Plaga kradzieży kosztowna dla skupów

Straż miejska przypomina również, że nieprawidłowo prowadzona dokumentacja lub przyjmowanie do skupu elementów nie ujętych w ewidencji jest wykroczeniem zagrożonym mandatem do 500 złotych. Osobne postępowanie może wszcząć również policja pod kątem kradzieży. Za zakup kradzionych elementów infrastruktury kanalizacyjnej grozi kara nawet pięciu lat więzienia.

Apel o kontakt

Pracownicy wodociągów apelują o kontakt mieszkańców, którzy zauważą otwarte, niezabezpieczone studzienki lub zauważą ich elementy. Zgłoszenie może uratować komuś życie, ponieważ pracownicy PWiK natychmiast po jego otrzymaniu udadzą się w miejsce kradzieży, by je zabezpieczyć. Takie informacje należy zgłaszać pod numerem telefonu 994 oraz do centrum zarządzania kryzysowego (42 638 49 49). Apel ZWiK i Straży Miejskiej w Łodzi do właścicieli skupów oraz do mieszkańców znajdziecie TUTAJ.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023