Plastiki i paliwa można produkować z dwutlenku węgla

Plastiki i paliwa można produkować z dwutlenku węgla
06.12.2018, o godz. 9:02
czas czytania: około 1 minuty
0

Naukowcy opracowali katalizatory do niedrogiego przetwarzania dwutlenku węgla i wody w substancje, z których mogą powstawać tworzywa sztuczne, żywice, kleje czy leki. Twórcy systemu chcą też w podobny sposób wytwarzać paliwa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Choć dwutlenek węgla obwiniany jest o powodowanie efektu cieplarnianego, to może być też cennym surowcem.

Na łamach pisma „Energy & Environmental Science” zespół z Rutgers University przedstawił metodę na to, jak sprytnie wykorzystać ten gaz z pomocą niedrogich elektrokatalizatorów.

Z ich wykorzystaniem badacze potrafią z wody i dwutlenku węgla otrzymywać substancje oparte na jednym, dwóch, trzech lub czterech atomach węgla. Można je następnie wykorzystać do produkcji paliw, plastików, klejów, żywic czy leków.

– Przełom, którego udało nam się dokonać, może pozwolić na konwersję dwutlenku węgla w cenne produkty i surowce dla przemysłu chemicznego i farmaceutycznego – podkreśla autor odkrycia prof. Charles Dismukes.

Wcześniej badacze pokazali, że dwutlenek węgla można elektrochemicznie zamieniać w metanol, etanol, metan i etylen, jednak taka produkcja była mało wydajna i kosztowna.

Natomiast nowo odkryty proces, w którym powstają także bardziej złożone substancje, opiera się na pięciu katalizatorach wykorzystujących niedrogie i łatwo dostępne składniki takie jak fosfor czy nikiel.

Badacze uzyskali już odpowiednie patenty i założyli firmę RenewCO2, aby skomercjalizować pomysł. W dalszych badaniach naukowcy chcą jeszcze dokładniej poznać zachodzące w zastosowanym procesie reakcje, aby móc otrzymywać więcej substancji, z których m.in. można byłoby otrzymywać paliwa.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024