Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Pleszew zapowiada rewitalizację Parku Miejskiego

Pleszew zapowiada rewitalizację Parku Miejskiego
jw
07.08.2024, o godz. 7:54
czas czytania: około 2 minut
0

Mała architektura sprzyjająca wypoczynkowi, nowe nasadzenia zieleni, uporządkowanie tej istniejącej, a także odnowione alejki spacerowe - takie są główne założenia rewitalizacji Parku Miejskiego w Pleszewie. Samorząd dysponuje już projektem prac, obecnie jednak poszukuje źródeł finansowania inwestycji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Jak informuje samorząd Miasta i Gminy Pleszew,  projekt rewitalizacji Parku Miejskiego już jest, potrzebne są jeszcze pieniądze. Samorząd stara się je pozyskać z tzw. ZIT-ów, a więc Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, czyli środków unijnych będących w dyspozycji Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, do której należy Pleszew.

Park Miejski, to jedno z niewielu miejsc w centrum Pleszewa, gdzie w cieniu starych drzew można odpocząć w upalny dzień. Sięgając do historii tego miejsca, można się dowiedzieć, że przestrzeń ta funkcjonowała wcześniej jako ogród zamkowy. Jej obecny kształt nadał jej w latach 30. XX w architekt krajobrazu Ignacy Piątkowski. Do lat 60. park był opłotowany i zamykany. W latach 70. powiększono go o kwaterę wzdłuż ulicy Bogusza. Dziś ten teren zieleni ma szansę przejść metamorfozę. Jeśli uda się pozyskać środki, ogłoszenie przetargu planowane jest na październik tego roku. Rewitalizacja ma natomiast nastąpić w 2025 r.

Potrzebne dofinansowanie

– Staramy się tu o dofinansowanie w kwocie ok. 3 mln zł, co stanowi połowę zaplanowanej inwestycji. Projekt jest szeroki. Obejmuje przede wszystkim uporządkowanie istniejącej zieleni oraz nowe nasadzenia zieleni niskiej – bylin, żywopłotów czy roślin cebulowych – informuje Izabela Świątek, zastępca burmistrza.

Pod czujnym okiem konserwatora zabytków

Park jest pod ochroną konserwatora zabytków, zatem wszystko, co się tam pojawi, musi być uzgodnione. – Są wytyczne, że część alejek nie może być asfaltowa, co także musieliśmy wziąć pod uwagę – dodaje Marta Chrzanowska, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska UMiG w Pleszewie.

Wygląda na to, że najbardziej spektakularne zmiany będą dotyczyły małej architektury. – Jej elementy mają zachęcać do wypoczynku, by na chwilę usiąść i przyjrzeć się przyrodzie. Będą to m.in. tarasy, zielone schody prowadzące do tamtejszego stawu, leżanki i ławki. Pojawi się też nowe oświetlenie – wymienia Izabela Świątek. 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024