Alarmowe poziomy smogu w polskich miastach czy konieczność sprostania unijnemu pakietowi klimatycznemu to tylko niektóre z problemów, przed jakimi stoi polska gospodarka. Odpowiedzią na te wyzwania mogłaby być kogeneracja. Według wyliczeń ekspertów, dzięki kogeneracji Polska zaoszczędziłaby nawet do 120 mld zł w perspektywie 20 lat.

W Katowicach 18 maja br. odbył się VIII Europejski Kongres Gospodarczy. Jeden z paneli dyskusyjnych dotyczył przyszłości kogeneracji w Polsce. A kogeneracja to produkcja energii elektrycznej i ciepła systemowego w jednym procesie technologicznym (czyli w tzw. skojarzeniu). Dzięki tej technologii zyskujemy oszczędność paliwa, a co za tym idzie, ograniczenie emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych związków chemicznych nawet o 30%. A to dopiero początek korzyści, jakie niesie za sobą rozwój kogeneracji.

Bezpieczeństwo i efektywność energetyczna

Kogeneracja to sposób na efektywne wykorzystanie krajowych nośników energetycznych, a tym samym uniezależnienie się od dostaw zewnętrznych. To także gwarancja ciągłości dostaw i bezpieczeństwo krajowego systemu elektroenergetycznego. Dzięki oszczędności paliw pierwotnych kogeneracja znacznie podnosi sprawność systemów ciepłowniczych, co ma ogromne znaczenie w kontekście osiągania celów efektywności energetycznej w budownictwie.

Ochrona środowiska i korzyści społeczne

Polska n...