Poniżej prezentujemy list Jerzego Swatonia, prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skierowany do inwestorów – potencjalnych odbiorców wsparcia finansowego przeznaczanego na ochronę środowiska, dotyczący priorytetów jego przyznawania.
(red.)


Szanowni Państwo

Na dochodzenie do standardów unijnych w zakresie porządkowania gospodarki ściekowej Polska uzyskała kilka okresów przejściowych. Pierwszy upływa z końcem grudnia 2005 r. Do tego czasu mamy zredukować prawie 69% zanieczyszczeń w ściekach odprowadzanych do wód powierzchniowych. Zgodnie z przyjętymi przez Polskę zobowiązaniami akcesyjnymi, 674 aglomeracje powinny być wyposażone w oczyszczalnie i sieć kanalizacyjną do końca 2005 r. Większość z nich posiada niezbędną infrastrukturę, ale wymaga ona rozbudowy lub modernizacji stosownie do norm unijnych.
Uchwalony w grudniu 2003 r. przez Radę Ministrów Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) zawiera wykaz zadań niezbędnych do wykonania w latach 2004-2015 w celu osiągnięcia standardów zapisanych w Traktacie Akcesyjnym, tj. zredukowania 75 proc. zanieczyszczeń w prawie 1070 aglomeracjach.
Na spełnienie wymagań unijnej dyrektywy w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych do końca 2005 r. pozostało już niewiele czasu. W finansowanie inwestycji związanych z wyposażaniem aglomeracji w oczyszczalnie i sieć kanalizacyjną zaangażowan...