Szara strefa (ang. gray area) – finansowy obszar zdrowej gospodarki państwa, którego dochody osiągane z produkcji niezakazanej przez prawo są ukrywane w całości lub w części przed organami administracji państwowej, podatkowej, celnej itp. W Polsce często jest to sposób pracodawcy na obniżenie kosztów, np. zatrudnienia, a dla pracownika – lepiej płatna lub jedyna możliwa do znalezienia praca. Pracodawca chce, pracownik się zgadza, ale państwo z powodu utraconych korzyści na taki proceder nie pozwala.

W kwietniowym wydaniu „Recyklingu” (4/2009) w wybranych materiałach konferencyjnych dotyczących zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego opublikowany został artykuł Wojciecha Koneckiego pt. „Szara strefa – problem nie tylko branży recyklingu ZSEE”. Przedstawiamy polemikę z tym tekstem.
 
Mała szkodliwość czynu?
Według obecnego brzmienia ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska, może ona prowadzić postępowanie w sprawach o wykroczenie – w oparciu o kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, natomiast postępowanie administracyjne w oparciu o kodeks postępowania administracyjnego. Inspektorzy nie mają kompetencji do prowadzenia postępowania karnego w ramach kodeksu postępowania karnego. Zatem w przypadku ujawnienia przestępstw inspekcja musi powiadomić o tym fakcie organy ścigania, np. prokuraturę i policję. W sprawie karnej ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?