Akcja: (bio)edukacja
W ciągu pięciu lat na terenie każdej gminy ma powstać system selektywnej zbiórki odpadów ulegających biodegradacji. W związku z tym, że odpady te traktowane są często jako źródło zagrożeń, takich jak odory, choroby czy siedlisko owadów i gryzoni, przekonanie mieszkańców do segregacji nie będzie łatwe.
Odkąd w 2013 r. ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nałożyła na gminy, a tym samym na mieszkańców obowiązek prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów, temat właściwej segregacji w gospodarstwach domowych zyskał na znaczeniu w projektach edukacyjnych prowadzonych przez samorządy. Musiały one bowiem, po pierwsze, przekonać do tego swoich mieszkańców, a po drugie, nauczyć ich, jak właściwie segregować.
Działania te przebiegały w gminach bardzo różnie ? w niektórych do tego celu przygotowano tylko materiały informacyjno-edukacyjne (ulotki, plakaty, broszury), w innych nastawiono się na edukację bezpośrednią (szkolenia, spotkania w szkołach i przedszkolach), a w jeszcze innych (tych bardziej zamożnych) w celach edukacyjnych wykorzystano także środki masowego przekazu, takie jak radio i telewizja. W ciągu trzech lat mieszkańcy poznali zasady segregacji obowiązujące na terenie ich miejsca zamieszkania, dostosowali się do panujących reguł, a wkrótce? będą musieli zrobić to na nowo. Już 1 lipca 2017 r. wejdą bowiem w życie nowe zasady segregacji odpadów, zgodnie z którymi na terenie całego kraju będą one dzielo...