Akredytacja laboratoriów badawczych staje się codziennością ich pracy. W analityce środowiskowej ogranicza się coraz bardziej zakres badań, które mogą być wykonywane przez laboratoria bez uzyskanej akredytacji.
 
Cóż zatem w codziennej pracy laboratorium oznacza uzyskanie akredytacji? Czy konieczność ta ogranicza, czy też zwiększa możliwości laboratorium? Uzyskanie akredytacji często kojarzy się ze znacznym skomplikowaniem pracy w laboratorium, związanym z koniecznością obrotu dużą ilością często skomplikowanych dokumentów i dopełniania równie skomplikowanych procedur. Procesy wdrożenia w laboratorium systemu jakości, a następnie uzyskania akredytacji postrzegane są jako znaczące utrudnienia w niełatwej pracy laboratoriów analitycznych.
W badaniach środowiska konieczność wykonywania analiz w laboratoriach, które uzyskały akredytację, określona jest w ustawie Prawo ochrony środowiska. W myśl zapisów Ustawy (art. 147a) „prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia są obowiązani zapewnić wykonaniepomiarów wielkości emisji lub innych warunków korzystania ze środowiskaprzez akredytowane laboratorium w rozumieniu ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r.o systemie oceny zgodności lub laboratorium posiadające uprawnienia do badania właściwości fizykochemicznych,toksyczności i ekotoksyczności substancji i preparatów nadane w trybie usta...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?