Od lipca 2006 r. Polska jest pełnoprawnym członkiem europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Uruchomiony został rejestr uprawnień do emisji CO2, który umożliwi handel tymi uprawnieniami na Towarowej Giełdzie Energii.

Na światowych giełdach cena uprawnień do emisji w lipcu br. przekroczyła 17 euro/t, zaś w sierpniu wahała się na poziomie 15,1-16,3 euro/t. W pierwszej fazie sesji na TGE w systemie notowań jednolitych zawarto jedną transakcję a na łączny wolumen 200 ton. Indeks CO2PL osiągnął wartość 64,8 zł/tonę. tj ok. 16 euro/t. Włączenie naszego kraju do systemu handlu zielonymi certyfikatami zwiększa atrakcyjność inwestowania w źródła wytwórcze i powoduje, że wspieranie energetyki opartej na OZE odbywa się przy wykorzystaniu mechanizmów rynkowych, co zapewnia efektywność systemu wsparcia.
Istotny wpływ na budowę biogazowni rolniczych w Polsce powinny wywrzeć zmiany w ustawie Prawo energetyczne (DzU z 2006 r. nr 89, poz. 625). Projekt ustawy zmieniającej z 17 lipca 2006 r. reguluje m.in. problemy wsparcia dla energii elektrycznej produkowanej w skojarzeniu. Celem zmian jest zwiększenie efektywności energetycznej i poprawa bezpieczeństwa dostaw poprzez stworzenie ram prawnych dla wspierania i rozwoju wysokosprawnej kogeneracji. Kolejnym krokiem powinno być przygotowanie aktów wykonawczych do ustawy, m.in. dotyczących „czerwonych certyfikatów” dla energii wytwarzanej w skojarzeniu. Zmiany, jakie n...