Co się wydarzyło w 2012 roku?

STYCZEŃ

 
IPM Essen
W jubileuszowej, już 30. edycji międzynarodowych targów roślin ozdobnych IPM w niemieckim Essen wzięło udział ok. 60 tys. zwiedzających oraz ponad 1,5 tys. wystawców. Impreza odbyła się w dniach 24-27 stycznia 2012 r. Jej uroczystego otwarcia dokonała Ilse Aigner, federalna minister rolnictwa. W swym wystąpieniu chwaliła organizację tego typu wydarzeń, które mogą główny sposób pozyskiwania informacji oraz wymiany doświadczeń. W Essen goszczono wystawców z 44 państw i zwiedzających z ponad 90 krajów. Corocznie oferta targów jest poszerzana o nowych przedsiębiorców, innowacyjne produkty i technologie. Podczas ubiegłorocznej edycji na uwagę zasługiwały m.in. stoiska z roślinami wodnymi, formowanymi bukszpanami, kwitnącymi kameliami i rozmaitymi odmianami różaneczników. Nie zabrakło także wystawców oferujących nowe produkty, wśród których znalazły się m.in. osłony z kolorowej agrowłókniny, wyposażone w zamki błyskawiczne, umożliwiające wietrzenie roślin w dzień i ich ochronę w nocy czy też osłony-daszki, chroniące przed ulewnymi deszczami i gradem, stworzone z myślą o sezonowych roślinach kwitnących. W trakcie imprezy odbyło się Wschodnioeuropejskie Forum Ogrodnictwa, podczas którego eksperci z Polski relacjonowali, jak sprawnie funkcjonuje szkółkarstwo w naszym kraju.
 
LUTY
 
Wystawa na bogato
Podczas szóstej odsłony Targów Ogrodniczych i Architektury Krajobrazu Gardenia, odbywających się w Poznaniu w dniach 24-26 lutego 2012 r., zaprezentowało się 480 wystawców z Polski, Belgii, Białorusi, Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Niemiec, Słowacji, USA i Włoch. Przedstawili oni swą bogatą ofertę, m.in. fachowej literatury, materiału roślinnego, sprzętu ogrodniczego, elementów małej architektury, akcesoriów do nawadniania oraz chemii ogrodowej. Wystawa obfitowała w imprezy towarzyszące, konkursy, ogrody pokazowe i warsztaty florystyczne. Dużym zainteresowaniem cieszyło się seminarium Miejska Sztuka Ogrodowa, organizowane przez redakcję miesięcznika „Zieleń Miejska” przy współpracy Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jego hasłem przewodnim była „Promocja miast poprzez zieleń”. Prelegenci z różnych ośrodków akademickich dowodzili, że reklama ośrodków miejskich jest w dzisiejszych czasach kwestią niezwykle istotną. Coraz więcej miast pretenduje do miana miast ogrodów. Na szczęście za nomenklaturą kryją się działania – ogromny potencjał drzemie w mieszkańcach, którzy chętnie partycypują w aranżacji terenów zieleni. Przykłady kilku takich akcji w swych wystąpieniach przytaczali referenci. Wśród gości, zarówno seminarium, jak i całych targów, byli nie tylko zagorzali pasjonaci zieleni, ale także osoby decyzyjne, a więc urzędnicy. Szacuje się, że w ubiegłorocznej Gardenii wzięły udział aż 24 tys. zwiedzających.
 
„Web Granit”
Rozstrzygnięto konkurs na przekształcenie centrum Aberdeen – portowego miasta w północno-wschodniej Szkocji. Wybrano projekt światowej pracowni Diller Scofidio + Renfro, współpracującej z lokalnymi biurami architektonicznymi Design Keppie oraz OLIN. Koncept o nazwie „Web Granit” uwzględniał topografię miasta, a jego celem była promocja Aberdeen. Miało się to stać m.in. wskutek stworzenia nowych powierzchni użytkowych, rekreacyjnych i kulturowych, uwydatnienia zabytkowych uliczek oraz odsłonięcia występujących w przestrzeni miejskiej łuków, sklepień i mostów. Za realizacją zwycięskiego projektu opowiedzieli się w referendum mieszkańcy miasta.
 
MARZEC
 
Targi pełne światła
W warszawskim Centrum EXPO XXI, w dniach 12-14 marca ub.r., odbyła się jubileuszowa, XX edycja Targów Światło. Impreza zgromadziła 262 wystawców z Polski, krajów Unii Europejskiej i Chin. W targach uczestniczyło ponad 12 tys. zwiedzających. Dużym zainteresowaniem cieszył się sektor oświetlenia LED, który stanowił największą część ekspozycji (ok. 22%). Przedsiębiorstwa z całego świata zaprezentowały także szeroki asortyment oświetlenia mieszkalnego, dekoracyjnego, do biur i obiektów użyteczności publicznej oraz specjalistycznego (na potrzeby sceny i studia). W ramach wystawy odbyły się warsztaty, seminaria i konferencje. Ubiegłoroczne spotkania zorganizowano głównie z myślą o architektach, projektantach, inwestorach, deweloperach, zarządcach dróg i nieruchomości, inspektorach nadzoru oraz instalatorach. Podczas targów ogłoszono wyniki konkursu na „Najlepiej Oświetloną Gminę, Miasto i Osiedle 2011 r.”. W kategorii gmin i miast poniżej 70 tys. mieszkańców nagrodę główną przyznano Urzędowi Gminy Miejskiej w Bolesławcu, natomiast w kategorii powyżej tego pułapu – Urzędowi Miasta Wrocławia.
 
 
KWIECIEŃ
 
Wielka pętla
W północno-wschodniej części Singapuru otwarto kolejną pętlę spacerową – North Eastern Riverine Loop. Węzeł, liczący 26 km, ma usprawnić komunikację pomiędzy istniejącymi parkami. Pętla łączy cztery tereny zieleni – Punggol Park, Punggol Waterway Park, Punggol Point Park oraz Sengkang Riverside Park. Obecna pieszo-rowerowa trasa liczy 200 km. W ciągu najbliższych lat ma się rozrosnąć do 300 km. Za projekt odpowiedzialna jest grupa Nparks, której celem jest umożliwienie mieszkańcom metropolii jak najczęstszego obcowania z tamtejszą fauną i florą. W realizacji inwestycji partycypuje lokalna ludność, która zgłasza architektom krajobrazu swoje pomysły i uwagi.
 
MAJ
 
Nowoczesna uprawa
W szwedzkim Linköping rozpoczęła się budowa pierwszego na świecie wieżowca, służącego do pionowej uprawy roślin. 54-metrowy budynek ma posiadać korzystne warunki do hodowli owoców i warzyw. Projekt grupy Sweco i Plantagon zakłada wzmożenie procesu fotosyntezy, poprzez wykorzystywanie energetycznych nadwyżek generowanych przez miasto. Odpowiednie nasłonecznienie oraz zintegrowane rozwiązania służące stworzeniu odpowiednich warunków hodowlanych mają zapewnić aż trzykrotnie bardziej efektywną uprawę roślin. Koncept stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie mieszkańców na tańsze i bardziej dostępne produkty spożywcze. Budowa ekologicznego wieżowca ma się zakończyć na przełomie II i III kwartału br.
 
Ogrody do jedzenia
Tematem ubiegłorocznego, międzynarodowego festiwalu ogrodowego w Ponte de Lima były „Jardins para comer” (w wolnym tłumaczeniu„ogrody do jedzenia”). Największa tego typu impreza w Portugalii trwała od maja do października ub.r. Jej ogrodowo-landartowy charakter zawsze przyciąga rzesze zwiedzających z całego świata, którzy chcą zapoznać się z tymczasowymi ogrodami, zrealizowanymi na podstawie najciekawszych konceptów, a wyłonionych przez jury festiwalu na przestrzeni całego roku. Podczas ekspozycji goście mogli podziwiać m.in. ogród ze sztućców, zieleniec-rzeźbę o kształcie plastra miodu, wielką, kwietną pizzę czy też ogród z dużymi frytkami (na których można było się bujać) oraz plamą ketchupu wykonaną z begonii. Celem prezentowanych założeń jest edukacja ekologiczna i promowanie życia w zgodzie z naturą.
 
CZERWIEC

Zielona infrastruktura
W pierwszej połowie miesiąca odbyła się szósta coroczna Międzynarodowa Konferencja EFLA Regional Congress „Green Infrastructure: from globar to local”. Spotkanie zorganizowano w Petersburgu. Przybyło na nie ok. 200 specjalistów z ponad 40 krajów. Uczestnicy konferencji dzielili się swoimi doświadczeniami, omawiali światowe trendy oraz osiągnięcia w dziedzinie zrównoważonego rozwoju miast. Podczas spotkania goście szukali odpowiedzi na pytanie, czym jest zielona infrastruktura? Obrady były przeprowadzane w kilkunastu sesjach. Wnioski z konferencji dowodzą, że pomimo wielu różnic w rozwoju ośrodków miejskich, idea tworzenia zielonej infrastruktury jest jedna. Konieczne są do tego trzy elementy: gotowość do zmian, zaangażowanie osób mających wpływ na kształtowanie przestrzeni oraz wsparcie i chęć współpracy społeczeństwa.
 
Odnowa parku
Zapadła decyzja o rewitalizacji parku Słowackiego w Bielsko-Białej. Trwające do października ub.r. prace uwzględniały modernizację alejek spacerowych, instalację elementów małej architektury i nowoczesnego oświetlenia. Dzięki zasadzeniu 30 tys. cebulek kwiatów, park rozbłysnął feerią barw. Estetykę miejsca niewątpliwie poprawiły nowe fontanny. Funkcjonalności dodały mu natomiast nowy plac zabaw oraz wielopoziomowy parking. Standard zieleńca udało się podnieść także za sprawą odnowienia boiska sportowego oraz budynku zaplecza.
 
LIPIEC
 
Bliżej wody
W ramach transgranicznego projektu, którego celem jest rozwój turystyki i rekreacji wodnej z wykorzystaniem walorów rzeki w Bytomiu Odrzańskim, otwarto port. Inwestycja objęła także zagospodarowanie nadodrzańskiej skarpy. Powstał tam skwer z fontannami, ciągami komunikacyjnymi oraz oświetleniem. Przedsięwzięcie stanowiło uzupełnienie i kontynuację realizowanego w latach 2005-2007 zadania pod nazwą „Budowa przystani turystycznych na Odrze w miejscowościach Cigacice Gmina Sulechów, Nowa Sól i Bytom Odrzański – Etap I”.
 
SIERPIEŃ
 
Zielone targi
Jubileuszowa wystawa „Zieleń to życie” upłynęła pod hasłem „Skarby ogrodów”. Odbywająca się w dniach 24-26 sierpnia 2012 r. impreza skupiła na terenie warszawskiego Centrum EXPO XXI ponad 300 wystawców z 12 krajów oraz pięć razy więcej zwiedzających. Już od 20 lat wystawa stanowi platformę wymiany doświadczeń między specjalistami z branży oraz okazję do zaprezentowania nowości produktowych. Ubiegłorocznych gości wystawy zachwycić mogły nie tylko kilkumetrowe okazy drzew, uformowane krzewy, wielobarwne trawy, byliny i pnącza, ale także wielość odmian i gatunków kwiatów, bez których hale wystawowe nie byłyby tak kolorowe. Podczas imprezy, organizowanej przez Związek Szkółkarzy Polskich oraz Agencję Promocji Zieleni, odbyły się także spotkania branżowe. Wśród nich konferencja „Zielone miasto – przestrzeń i komunikacja”, Międzynarodowa Konferencja Szkoleniowa „Centrum ogrodnicze – sukces w praktyce”, jak również spotkanie ze światowej sławy projektantem – Johnem Brookesem w ramach Dnia Architekta Krajobrazu. W trakcie wystawy można było wziąć udział w licznych pokazach, wykładach, zabawach dla dzieci oraz kiermaszu roślin. Chwilę odpoczynku zapewniał ogród pokazowy, który nawiązywał do jubileuszu wystawy.
 
WRZESIEŃ
 
Memoriał na planie trójkąta
Zwycięstwo w konkursie na projekt pomnika poświęconego epidemii AIDS, ogłoszonego przez grupę NYC AIDS Memorial, przypadło nowojorskiemu studio a+i. Ich projekt – „Infinite Forest” – zakładał stworzenie miejsca pamięci, pozbawionego jakichkolwiek dat, nazwisk i obrazów. Na terenie parku szpitala św. Wincenta ma się więc pojawić trójkątna przestrzeń otoczona lustrami. Znajdujące się w środku instalacji drzewa, odbijane w wielkich zwierciadłach, będą sprawiały wrażenie nieskończonego lasu. Zewnętrze ściany założenia mają pełnić funkcję zmywalnej tablicy, na której każdy przechodzień może zapisać swe spostrzeżenia. W zamyśle projektanci chcieli stworzyć przestrzeń nie tylko dla osób pragnących uczcić pamięć chorych, ale także dla bawiących się dzieci i dorosłych, poszukujących w wielkim mieście chwili wytchnienia.
 
Suszy powiedzieli stop
Na terenie poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego 10 września ub.r. odbyła się debata poświęcona problemowi suszy w mieście. Uczestnicy spotkania zorganizowanego przez redakcję miesięcznika „Zieleń Miejska” oraz prof. dr. hab. Tadeusza Baranowskiego dyskutowali m.in. na temat wprowadzenia opłaty za deszczówkę, zintegrowanego działania w gospodarce wodą opadową oraz roli partycypacji społecznej w walce z suszą w ośrodkach miejskich. Debatę poprzedziły wystąpienia prelegentów, którzy zwracali szczególną uwagę na stan drzew przyulicznych, proekologiczne sposoby gospodarowania wodą odpadową, status wody glebowej oraz system automatycznego podlewania. Spotkanie praktyków i decydentów umożliwiło wymianę doświadczeń, które w przyszłości mogą stanowić podstawę do wspólnego działania.
 
PAŹDZIERNIK
 
Bliżej natury
Trwająca pół roku Światowa Wystawa Ogrodnicza „Floriade” zakończyła się 7 października ub.r. Impreza odbyła się w Vento, a odwiedziły ją ponad 2 mln gości, pochodzących głównie z Holandii oraz Niemiec. Jej hasło przewodnie „Be a part of the theatre of nature; get closer to the quality of life” stanowiło przesłanie, któremu podporządkowano ogólną aranżację wystawy. Jej projektem zajął się holenderski architekt krajobrazu – John Boon z pracowni ARCADIS Nederland. Artysta postanowił zwrócić uwagę zwiedzających na sposób zapobiegania niekorzystnym zjawiskom, które towarzyszą postępującej urbanizacji. Symbolami szóstej już wystawy (odbywającej się co 10 lat), stały się dwa budynki. InnovaToren przybrał formę bramy, natomiast Villa Flora pełnił funkcję swoistej cieplarni, w której w zależności od miesiąca zmieniały się roślinne ekspozycje. Zabudowania powstały w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Po zakończeniu wystawy mają służyć celom biznesowym. Spacer po terenie „Floriade” umożliwiał zwiedzanie jej pięciu działów: „Środowisko”, „Wypoczynek i zdrowie”, „Zielony silnik”, „Edukacja i innowacje” oraz „Światowa scena”. Wszędzie w oczy rzucały się oryginalne i różnorodne rabaty. Dużą atrakcją okazała się kolejka gondolowa, która kursowała 25 m nad ziemią i umożliwiała podziwianie wystawy z lotu ptaka.
 
LISTOPAD
 
Cmentarz dla zwierząt
Władze Szczecina rozstrzygnęły konkurs na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej zabudowy wraz z zagospodarowaniem terenu grzebowiska dla małych zwierząt domowych. Wśród zgłoszonych 32 koncepcji najlepszą okazała się ta autorstwa Pawła Skóry. Jego praca przedstawiała symboliczną, chociaż minimalistyczną propozycję kompozycji przestrzennej. Projektant wziął pod uwagę nie tylko wkomponowanie kwater grzebalnych w istniejący układ zieleni wysokiej, ale także kontekst otuliny Puszczy Bukowej. Nadesłane propozycje mają pomóc w formułowaniu uwarunkowań oraz wytycznych do przetargu na dzierżawę terenu pod cmentarz i krematorium dla małych zwierząt domowych.
 
Ochrona przez zalewaniem
Architekci z grupy Tredje Natur wpadli na pomysł ochrony kopenhaskiej dzielnicy Saint Kjeld’s Quarter przed powodzią. Opiera się on na przebudowie dzielnicy przy uwzględnieniu magazynowania nadwyżki wody w specjalnie utworzonych zbiornikach, zlokalizowanych na terenach zieleni. Kluczowym założeniem koncepcji jest optymalizacja infrastruktury, która pozwoli odzyskać aż 20% powierzchni z ulic i parkingów. Otrzymany teren ma zostać wykorzystany do wprowadzenia systemu retencji wodnej. Metoda ochrony przed powodzią polega na stworzeniu rozległego pierścienia, który dzięki zaawansowanej technologii w dni deszczowe będzie przechwytywał wodę i kierował ją do portu, natomiast w dni upalne – chłodził mieszkańców. Koncept zakłada także pojawienie się wież wodnych, nowych nasadzeń roślinności oraz stworzenie ogrodów miejskich, które uzupełnią cały system.
 
GRUDZIEŃ
 
Aleje w obiektywie
Ogłoszono wyniki konkursu fotograficznego „Moja najpiękniejsza aleja”, organizowanego przez Fundację EkoRozwoju. Pierwsze miejsce wśród dorosłych zdobyła Magdalena Kozłowska, natomiast wśród młodzieży – Malwina Tomaszewska. Jury, w składzie: Krzysztof Borkowski, dr Jacek Borowski, Saturnina i Artur Homan,Marek Kosiński,Krzysztof Smolnicki oraz Piotr Tyszko-Chmielowiec, oceniło także prace nadesłane w kategorii „Mieszkańcy starych alej”. Pierwsze miejsce przyznano Jerzemu Malickiemu (wśród dorosłych) oraz Mateuszowi Piesiakowi (wśród młodzieży). Konkurs został zrealizowany w ramach projektu „Drogi dla Natury – kampania na rzecz zadrzewień” finansowanego z NFOŚiGW.
 
Rewitalizacja w Toruniu
Zakończył się I etap rewitalizacji parku miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu.W ramach projektu teren został uzbrojony w sieć wodno-kanalizacyjną, zmodernizowano fontannę oraz grotę z kaskadą wodną. W parku powstały nowoczesne place zabaw, amfiteatr i boisko sportowe. Na terenie zieleńca rozbudowano oświetlenie i monitoring. Do czerwca br. alejki w parku zyskają nowy wygląd, a ścieżki rowerowe oraz tor saneczkowy zostaną wyremontowane i doposażone. W najbliższym czasie, w zabytkowym parku pojawią się także toalety oraz parking. Całkowity koszt projektu to 4,5 tys. zł. Miasto pozyskało na niego środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.