Muzeum z parkiem na dachu
Najnowsza siedziba Muzeum Holokaustu w Los Angeles to imponująca budowla zaprojektowana przez biuro Belzberg Architects. Inspiracją do stworzenia tego unikalnego budynku był jeden z najmroczniejszych momentów ludzkiej historii. Wejście do niego umieszczone jest na końcu długiego, schodzącego w dół korytarza, który dzieli bryłę obiektu na dwie części. Faliste, betonowe formy przypominają kości. Na dachu muzeum znajduje się park z wieloma alejkami spacerowymi. Jest on częścią sąsiadującego z nową siedzibą muzeum Pan Pacific Park. Zwiedzający mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że przebywają na terenie muzeum, gdyż stworzono tam rozległą, otwartą przestrzeń publiczną. Elementem kreującym niezwykłą atmosferę nowej siedziby muzeum jest także gra świateł. Okna budynku wpuszczają naturalne promienie słoneczne do korytarza i centrum muzealnej przestrzeni. Dalej zaczyna dominować mniej intensywne sztuczne światło.
 
Zielona baza informacji
Drzewa rosnące przy ulicach Mokotowa, Ochoty i Pragi Południe w Warszawie zostaną opisane i wprowadzone do ogólnomiejskiej bazy danych o terenach zieleni. Inwentaryzację przyulicznych drzew zleciło Biuro Ochrony Środowiska. Dzięki temu będzie możliwe uzyskanie szczegółowej wiedzy o zadrzewieniach, co pozwoli na prowadzenie właściwej ochrony, pielęgnacji i ewentualnej wymiany drzewostanu. Znajomość istniejących zasobów drzew – ich liczby, struktury gatunkowej, parametrów wielkościowych oraz stanu utrzymania nasadzeń – pomoże w prawidłowym zarządzaniu zielenią czy w ustaleniu kosztów utrzymania tych terenów. Informacje na temat drzew gromadzone będą przez specjalnie opracowaną aplikację „ArcZieleń” w jednej centralnej bazie danych przestrzennych, administrowanej przez Biuro Ochrony Środowiska.
 
Plac zabaw nie z tej Ziemi
Najnowocześniejszy w Polsce plac zabaw znajduje się w lasku brzozowym na Podolszycach Południe w Płocku. Jego otwarcie nastąpiło 19 października br. i pomimo niesprzyjającej pogody przyciągnęło mnóstwo dzieci. Na placu znajduje się jedyna na świecie, zaprojektowana specjalnie dla Płocka, zjeżdżalnia wyglądającą jak porozrzucane kostki domina. Jej kształt był konsultowany z samymi dziećmi. Ponadto na placu zabaw znalazły się m.in. huśtawki, bujaki, labirynt, tor przeszkód oraz wielkie kolorowe kostki, przypominające te używane podczas gier planszowych. Wszystkie urządzenia posiadają atest bezpieczeństwa i są sprawdzone przez Urząd Dozoru Technicznego. Plac zabaw podzielono na dwie części: dla dzieci młodszych i starszych. Bezpieczeństwo tym pierwszym zapewnia dodatkowo położona miękka nawierzchnia poliuretanowa. Porządku na placu zabaw pilnuje pracownik ochrony, natomiast od przyszłego roku obiekt ma być monitorowany. Projekt placu przygotowała firma Grima. Koszt inwestycji wyniósł ponad 3 mln zł.
 
Natura inspiruje
Sztuczne liście pełniące funkcję ogniw słonecznych to pomysł amerykańskich naukowców. Produkowanie z nich prądu jest tańsze i bardziej przyjazne środowisku niż w przypadku wykorzystania tradycyjnych, bazujących na silikonie ogniw słonecznych. Sztuczne liście zbudowane są z hydrożelu, do którego wprowadzone zostały wrażliwe na światło jony DAS i [Ru(bpy)3]2+. Sposób działania sztucznych liści oparty jest na zasadzie funkcjonowania chlorofilu, który w roślinach pod wpływem światła słonecznego dokonuje syntezy cukrów. Molekuły sztucznych liści pobudzane są promieniami słonecznymi, w wyniku czego produkują energię, czyli elektryczność. Naukowcy z North Carolina State University pracują nad udoskonaleniem tego urządzenia. Ich celem jest to, aby w przyszłości warstwy sztucznych liści umieszczone na dachach były źródłem elektryczności w budynkach. Idea generowania prądu przez urządzenia inspirowane naturą może stać się alternatywą dla wykorzystywanych obecnie baterii słonecznych.
 
Zmysłowy ogród
W Poddębicach powstanie ogród zmysłów dla osób niepełnosprawnych. Tamtejszy zespół parkowo-pałacowy oraz nabrzeża rzeki Ner zostaną zrewitalizowane i gruntowanie przebudowane. Powstaną liczne ścieżki edukacyjno-rehabilitacyjne, które pobudzając zmysły osób niepełnosprawnych, będą działać leczniczo. W ogrodzie zmysłów znajdą się m.in. muzyczne gniazda, zapachowe siedziska i akustyczne parawany. Ogród w Poddębicach ma być jedynym miejscem w Polsce, gdzie za pomocą wszystkich zmysłów będzie można doświadczyć różnorodnych wrażeń. Naturalne warunki poddębickiej przyrody oraz nowoczesne rozwiązania techniczne pozwolą pobudzić ludzkie zmysły na wiele sposobów. Ogród jednak przede wszystkim będzie miejscem wyciszenia, kontemplacji i wypoczynku. Projekt ten zrealizowany zostanie w ramach programu „Kraina bez barier”.
 
Dworzec w Oslo
Projekt przebudowy centralnego dworca kolejowego w Oslo powstał w biurze Space Group Architects. Koncepcja zakłada stworzenie dynamicznej, wielofunkcyjnej przestrzeni, która zmieni sposób postrzegania transportu publicznego. Podążając za obecnym trendami w architekturze, nowy dworzec będzie skupiał przestrzenie o różnorodnym przeznaczeniu: artystycznym, biznesowym oraz handlowym. Projekt zakłada wyburzenie większej części istniejącej zabudowy dworca i dwukrotne jej powiększenie. Dominującą przestrzeń będzie stanowił ogromny, otwarty plac, otoczony szerokimi arkadami. Na dachu dworca znajdzie się park z widokiem na centrum miasta i przyległe fiordy. Obok usytuowany zostanie czteropiętrowy budynek w kształcie kryształu, w którym znajdą się: centrum handlowe, restauracje, biura oraz przestrzenie artystyczne. Początek realizacji projektu przewidziany jest na 2013 r.
 
Projekt szczecińskiego arboretum
Ogród Botaniczny – Arboretum powstanie w parku Kasprowicza w Szczecinie. Jego koncepcja została zaprezentowana 5 października br. w sali sesyjnej szczecińskiej rady miasta. W spotkaniu tym brali udział nie tylko naukowcy, ekolodzy i urzędnicy, ale także zwykli mieszkańcy Szczecina. Na terenie, gdzie powstanie Arboretum, znajdują się cztery zbiorniki wodne (Syrenie Stawy) w otoczeniu drzewostanu. W ogrodzie mają znaleźć się kolekcje różaneczników i magnolii, zielona szkoła, budynek dydaktyczny z oranżerią, plac zabaw oraz pomosty widokowe. Niewątpliwie atrakcją stanie się tratwa, którą będzie można popływać po stawie. Zaprezentowany projekt zagospodarowania tego terenu spodobał się wszystkim uczestniczącym w spotkaniu osobom. Obszar, na którym ma powstać arboretum, jest zdegradowany i przez to trudny do zagospodarowania. Przez wiele lat Syrenie Stawy były bardzo zanieczyszczone. Dlatego pierwszy etap prac w ramach projektu będzie polegał na oczyszczeniu zbiorników i regulacji stanu wody. Początek prac planowany jest jeszcze w tym roku.
 
 
Zielone podwórko w Gorzowie
Zakończono rewitalizację podwórka przy ul. Armii Polskiej w Gorzowie, a więc jednego z trzech oprócz tych w Poznaniu i Toruniu, które w tym roku zwyciężyły w drugiej edycji konkursu „Zielone Podwórka”, organizowanego przez fundację All for Planet (Grupa Allegro). Oficjalne przekazanie odnowionego podwórka mieszkańcom odbyło się 20 października br. Prace remontowe na tym terenie trwały ponad dwa miesiące, ale dzięki temu pojawiło się więcej uporządkowanej zieleni i została odnowiona elewacja znajdującej się tam kamienicy. To na niej powstał obecnie największy w Gorzowie mural o wymiarach 16 x 18 m. Remont gorzowskiego podwórka nie udałby się bez mieszkańców, którzy licznie oddawali głosy w konkursie oraz na własny koszt odnowili elewację domu przy podwórku. Akcja „Zielone Podwórka” dowodzi, że nawet działając w najbliższym otoczeniu, przyczyniamy się do rozwoju zieleni.