Projektowanie przydomowego ogrodu
„Ogród za oknem – w zgodzie z naturą” to temat konferencji, która odbędzie się w dniach od 19 do 20 listopada br. na terenie kampusu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest Manufaktura KunSZTU, Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości SGGW. Celem konferencji jest pokazanie, że dobór roślin w przydomowym ogrodzie nie zawsze musi być podyktowany wygodą czy łatwością w utrzymaniu. Przyroda jest żywym tworzywem, które nawet na małych przestrzeniach potrafi kreować nastrój. Zdobytą wiedzę będzie można wykorzystać podczas towarzyszących konferencji warsztatów projektowych.
 
Jak walczyć z powodzią?
II Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu „Modelowanie procesów hydrologicznych” odbędzie się w miejscowości Zegrze k. Warszawy w dniach od 16 do 17 listopada br. Organizatorem wydarzenia jest Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji wraz z Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Stowarzyszeniem „Dachy Zielone”, urzędami miast polskich oraz wydawnictwem Seidel-Przywecki. Na konferencji omawiany będzie problem zjawisk ekstremalnych w eksploatacji infrastruktury komunalnej. Bloki tematyczne obejmą zagadnienia: systemów kanalizacji deszczowej, ochrony przeciwpowodziowej, zjawisk ekstremalnych, ostrzegania przed opadami nawalnymi, infrastruktury krytycznej, prawnych metod geodezyjnych, wód deszczowych i zwiększenia retencji na terenach zurbanizowanych. Wszystkie te informacje mogą mieć także znaczenie w kontekście aranżacji zieleni miejskiej, która w istotny sposób wpływa m.in. na ograniczanie podtopień. Patronat merytoryczny nad konferencją będzie sprawował prof. Janusz Łomotowski. Konferencja skierowana jest głównie do przedstawicieli służb komunalnych i władz samorządowych. Podzielą się oni własnymi doświadczeniami w zakresie eksploatacji infrastruktury przeciwpowodziowej. Wypracowane wnioski pozwolą podjąć działania mające na celu rozwój jej elementów.
 
Przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska
W dniach od 25 do 26 listopada br. na terenie Politechniki Krakowskiej odbędzie się konferencja pt. „Planowanie przestrzenne i ochrona środowiska w obszarach zagrożeń”. Współorganizatorem wydarzenia jest Komitet Architektury i Urbanistyki PAN, Sekcja Planowania Przestrzennego Komisji Urbanistyki i Architektury PAN Oddział w Krakowie oraz Krakowski Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich. Konferencja organizowana jest w ramach cyklu „Kierunki i potrzeby przekształceń miast i regionów w aspekcie równoważenia rozwoju oraz integracji z Unią Europejską”. Coraz bardziej gwałtowne zjawiska klimatyczne, których przyczynę stanowi nadmierna urbanizacja, często w destrukcyjny sposób wpływają na środowisko. Dlatego uczestnicy konferencji spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób zapisy w dokumentach planistycznych pozwalają walczyć z zagrożeniami związanymi z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Zostaną omówione kwestie teoretyczne, metodologiczne i prawne, zarówno te dotyczące przeciwdziałania, jak i niwelowania skutków tego typu zagrożeń. W wyniku konferencji zostanie zainicjowany projekt badawczy poświęcony tej tematyce.
 

W numerze wrześniowym „Zieleni Miejskiej” na str. 14 w relacji Symfonia kolorów na „Zieleń to życie” pojawiła się błędna informacja dotycząca krajów pochodzenia wystawców. Z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu i USA przybyli zwiedzający, natomiast z Polski, Austrii, Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Niemiec, Republiki Czeskiej, Węgier i Włoch sami wystawcy. Za pomyłkę przepraszamy. red.