Aktualności ze świata
Wyspa wiedzy
Projekt nowoczesnego uniwersyteckiego kampusu w Wenecji zaprezentowało włoskie biuro architektoniczne FLT-Office. Tym, co wyróżnia projekt, jest jego lokalizacja ? kampus zlokalizowano na wyspie, która po ukończeniu prac ma stanowić prawdziwą zieloną perłę w krajobrazie miasta. Podobnie jak szereg sąsiadujących z nią wysp, ta uniwersytecka nie ma stałego połączenia z lądem i dostać się na nią można tylko transportem wodnym. Kampus znajduje się w otoczeniu zieleni, obejmuje ogólnodostępny amfiteatr, restauracje i szereg punktów usługowych ? poza oczywistą rolą edukacyjną ? pełnić będzie funkcję jednego z miejskich parków. Na wyspie zostaną również odnowione historyczne budynki uniwersyteckie, które będą poddane gruntownej przebudowie. Powstanie też zupełnie nowy, zbudowany z prefabrykatów kompleks mieszkalny, z jakże przyjemnymi dla oka zielonymi dachami. Całość wyposażona będzie w system gromadzenia wody deszczowej służącej do podlewania terenów zieleni. Nie zabraknie także źródeł energii odnawialnej ? paneli fotowoltaicznych na dachach i piezoelektrycznych podłóg.
(www.flt-office.com)
Ożywić przestrzeń
W New Jersey (USA) rozpoczęto bardzo ciekawy projekt, oparty na popularnych ostatnio koncepcjach urbanistycznych, polegających na transformacji podupadających ciągów komunikacyjnych w miejskie parki. Z inicjatywy lokalnych społeczników z grupy Green Villian (Zielone Łotrzyki), którzy namówili do współpracy berlińskie studio architektoniczne so+so, powstał projekt rewitalizacji Bergen Archers ? zbudowanej w 1910 r., a nieużywanej od 1959 r. sieci miejskiej kolei, która obsługiwała mieszkańców chcących dotrzeć na Manhattan. Od ponad 50 lat niecki, w których biegły tory powoli zarastały dziką roślinnością i popadały w zapomnienie. Architekci proponują szereg rozwiązań, które mają przybliżyć mieszkańcom ten zaniedbany fragment publicznej przestrzeni. Przede wszystkim ma on pełnić funkcję parku, ale też przywrócona zostanie jego pierwotna funkcja ? komunikacyjna. Jednak zamiast kolejki mają się tędy przemieszczać tylko piesi i rowerzyści. Pomysłodawcy projektu chcą także zaangażować lokalnych artystów (także ulicznych) we współtworzenie nowej, kulturowej przestrzeni w mieście. Park wypełnić mają więc artystyczne ogrody, rzeźby, malowidła oraz graffiti (część z tych powstałych w ostatnich kilkudziesięciu latach ma być zachowanych jako ?świadectwa przeszłości?, podkreślające wyjątkowość tego zapomnianego krajobrazu). Aktywiści mają nadzieję zaangażować w projekt opinię publiczną i mieszkańców. Bergen Archers ma stać się katalizatorem dalszego ożywiania i rewitalizacji Jersey.
(www.bergenarches.com)
Inwestycja na czasie
Coraz bliższy ukończenia jest największy na świecie pasywny kompleks mieszkaniowy, który powstanie w niemieckim Heidelbergu. Zasilany energią słoneczną Heidelberg Village zaprojektowany został przez Frey Architekten. Kompleks stanowić będzie część dzielnicy Bahnstadt, w której każdy nowo powstały budynek musi spełniać standardy domu pasywnego. Heidelberg Village obejmie 162 mieszkania ? od kawalerek po duże, kilkupokojowe apartamenty. Każde lokum ma mieć balkon. Budynek, oprócz paneli fotowoltaicznych i nowoczesnego systemu wentylacji, wspomogą wertykalne ogrody i zielone dachy, co, oprócz właściwości termoizolacyjnych, zapewni obiektowi niepowtarzalny urok, a mieszkańcom świeże powietrze. Cała inwestycja zostanie sfinalizowana prawdopodobnie pod koniec 2017 r. Warto dodać, że Frey Architekten odpowiada też za projekt powstającego we Freiburgu Smart Green Tower ? równie zielonego i ekologicznego wieżowca.
(www.inhabitat.com)
Zielone płuca Nicei
Duet Maison Edouard François oraz ABC Architectes to zwycięzca konkursu architektonicznego na przekwalifikowanie dawnego stadionu na kompleks mieszkaniowy z ogrodami, sklepami, obiektami rekreacyjnymi i parkingiem. Obiekt powstanie we francuskiej Nicei, w szybko rozwijającej się dzielnicy. Władze miasta, rozpisując konkurs, wymagały, aby obszar ten stał się ?zielonymi płucami? miasta. Wygląd budynków nawiązuje do klasycznego, lokalnego stylu architektonicznego (Nicois) ? w którym zbudowane z białego kamienia i drewna okazałe wille toną w zieleni, co sprawia że przypominają one niewielkie wzgórza. Obszar ten, zwany Ray Park, będzie więc pomostem między klasycznym krajobrazem miejskim a naturą. Całe to zielone osiedle zostanie zgrabnie wkomponowane w przylegający do niego park, a od strony Boulevard Gorbella ? budynki nawiązywać będą do istniejącej architektury. Wizualizacje faktycznie robią wrażenie ? zieleń ma zdobić przestrzenie nie tylko między budynkami, ale także ich fasady i dachy. Cały obszar, który zostanie poddany renowacji, obejmie blisko 21 000 m2 i znajdzie się na nim ok. 300 budynków. Prace nad osiedlem mają zostać zakończone w 2018 r.
(www.edouardfrancois.com)
Dział opracował Bartosz Zujewski