Aktualności ze świata
Portowe osiedle
Duńska pracownia architektoniczna COBE wygrała organizowany przez władze miejskie konkurs na przekształcenie starego portu przemysłowego w Kolonii, zwanego Deutzer Hafen, w pełen zieleni i wody obszar przyjazny mieszkańcom dzielnicy. W ramach przebudowy powstaną m.in. publiczny basen i wodospad, które mają stać się symbolami udanej rewitalizacji silnie zindustrializowanej przestrzeni. Mowa tu o blisko 35 hektarach, które zajmuje zabytkowy port położony na południe od centrum Kolonii. Całość ma zostać przebudowana zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, co, oprócz przywrócenia w tym miejscu zieleni i wody, wiąże się z wprowadzeniem innowacyjnych rozwiązań drogowych.
Po zakończeniu rewitalizacji powstanie zupełnie nowa dzielnica, oferująca mieszkańcom szereg udogodnień. Architekci uwzględnili w projekcie rolę naturalnych pływów morskich ? podczas przypływu, gdy promenada znajdzie się pod wodą, mieszkańcy będą mogli dopłynąć pod drzwi zabudowań kajakiem. Natomiast zawsze dostępny będzie za to olbrzymi plac zabaw. Ponadto obszar ten ma stanowić nową miejską atrakcję, do której będzie można łatwo dotrzeć pieszo, rowerem czy też transportem publicznym. W ramach inwestycji ma powstać most rowerowy nad Renem, który ułatwi przemieszczanie się do centrum miasta.
(www.cobe.dk)
Luksusowy kompleks
Ciekawe połączenie zieleni i architektury będziemy mogli już niedługo podziwiać na jednym z osiedli we francuskim Rennes. Powstanie tam luksusowy kompleks rezydencji mieszkalnych, których zakrzywione bryły, kolor i użyte do budowy materiały mają przywodzić na myśl naturalne formacje skalne. Podobnie jak w przypadku wielu innych projektów tego typu, celem jest transformacja przestrzenni miejskiej w sposób zrównoważony, stanowiąca podstawę do tworzenia silnie zintegrowanej lokalnej społeczności. Za projekt odpowiedzialne jest biuro projektowe MVRDV, które do zrealizowania inwestycji zwanej Ilot de l?Octroi zostało wybrane przez burmistrza Rennes ? Nathalie Appéré.
W Rennes, tak jak w innych dużych miastach, można zaobserwować zjawisko opuszczania przez mieszkańców centralnych dzielnic na rzecz spokojniejszych lokalizacji na obrzeżach. Dlatego zwiększa się zapotrzebowanie na nowe osiedla, budowane w sposób zrównoważony i niedrogie. Osiedle zajmie powierzchnię 8200 m2, na których powstanie 135 mieszkań. Co ciekawe, oprócz prywatnych, znajdą się tam również mieszkania socjalne. Wszystkie apartamenty będą wyposażone w balkon, taras lub loggię. Bryły budynków zostaną nachylone, co spowoduje, że z mieszkań będzie rozpościerał się widok na centrum Rennes. Na dachach budynków znajdzie się miejsce dla zieleni, miniogrodu botanicznego, a także dla warsztatów dostępnych dla wszystkich mieszkańców. Zewnętrzna elewacja powstanie z trzech różnych tekstur i odcieni, co upodobni budynki do naturalnych formacji skalnych. Położony nad brzegiem rzeki kompleks będzie także dysponować rozległym, zielonym placem, na którym pojawią się lokale gastronomiczne.
(www.mvrdv.com)
Jedność gór i jezior
W słynącym z ogrodów i kanałów chińskim mieście Suzhou powstanie nowy park miejski. Projekt ?Lion Mountain Park? został wyłoniony w konkursie, a jego autorem jest pracownia TLS Landscape Architekture z kalifornijskiego Berkeley. Prawie 74-hektarowy park zaplanowano na terenie sąsiadującym z górą Shishan i przylegającym do parku przemysłowego Suzhou High-Tech District. Założenie ma stanowić rdzeń nowej miejskiej zabudowy, łączącej środowisko naturalne z architekturą. Park znajdzie się też w pobliżu Shishan Lake, czyli miejskiego jeziora otoczonego promenadą. Wszystko to w duchu tradycyjnej chińskiej koncepcji Shanshui, zakładającej jedność gór i jezior. W parku znajdzie się miejsce na działalność kulturalną i artystyczną, co ma współgrać z wizerunkiem Suzhou ? historycznego miasta słynącego z architektury i ogrodów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
O ogromnej skali projektu świadczy fakt, że w ramach inwestycji planowane jest m.in. powiększenie o 100% powierzchni jeziora, w którym woda ma mieć pierwszą klasę czystości (obecnie jest to trzecia klasa). Obszar ten ma stać się lokalnym odpowiednikiem słynnej promenady wokół Jeziora Zachodniego w Hangzhou.
(http://tlslandarch.com)
Aktywnie w Shenzhen
Nie da się ukryć, że w Chinach powstaje ostatnio mnóstwo ciekawych projektów aranżacji przestrzeni użytkowej dla mieszkańców. Kolejnym z nich jest kompleks sportowo-kulturalny o powierzchni blisko 105 000 m2 w Shenzhen. Inwestycja ma służyć zmianie nastawienia ludności i propagowaniu bardziej humanistycznego podejścia do sportu i kultury ? dwóch lekceważonych we współczesnych społeczeństwach aktywności. W ramach kompleksu powstaną teatr, korty tenisowe i badmintonowe, wielofunkcyjny stadion oraz basen. Całość zostanie zlokalizowana w dzielnicy mieszkalnej leżącej wzdłuż Shenzhen Dasha ? zielonego korytarza przebiegającego przez miasto, który łączy dwa wielkie parki ? Nanshan i Yangtai. MVRDV ? pracownia architektoniczna, która jest autorem projektu ? starała się odtworzyć w powiązania między naturą, sportem i kulturą w taki sposób, aby kompleks służył maksymalnie dużej liczbie osób, bez względu na wiek czy zainteresowania. Multifunkcjonalność obiektu ma przyczynić się do znacznego wzrostu jakości życia mieszkańców Shenzhen, którzy coraz głośniej domagają się zwiększenia ilości miejsc do aktywnego spędzania czasu. Budowa kompleksu rozpocznie się w 2017 r.
(www.mvrdv.com)
Dział opracował Bartosz Zujewski