Doskonałość nagrodzona

Kanadyjskie Stowarzyszenie Architektów Krajobrazu (Canadian Society of Landscape Architects ? CSLA) ogłosiło krajowych i regionalnych zwycięzców w plebiscycie Awards of Excellence. W tym roku aż 10 projektów otrzymało miano wybitnych. Wśród nich m.in.: ?Architecture de paysage du Canada? (Uniwersytet Montrealu) Rona Williamsa, ?Bow RiverWalk? (Calgary) grupy Stantec Consulting oraz ?East Bowmont Natural Environment Park Design Development Plan? (Calgary) autorstwa zespołu Alberta O2 Planning + Design.

Jury uhonorowało interesujący design, przełomowe badania i zrównoważone zarządzanie krajobrazem. Nagrodzone projekty odzwierciedlają rangę działalności architektów krajobrazu w Kanadzie. Pomagają przekształcić przestrzeń miejską, tworząc miejsca, w których chce się żyć, pracować i bawić. Przy ocenie realizacji jury brało pod uwagę m.in. innowacyjność koncepcji lub wykonania, promowanie architektury krajobrazu wśród pokrewnych zawodów, jak również podnoszenie świadomości ekologicznej i/lub społecznej.

Wertykalna farma

W stanie New Jersey trwa obecnie budowa największej na świecie pionowej farmy pod zadaszeniem. W zakładzie o powierzchni 69 tys. m2 powstanie siedziba firmy AeroFarms, a jednocześnie w ciągu roku będzie możliwa produkcja 2 mln funtów ziół i roślin liściastych niewymagających do uprawy gleby. Oprócz świeżej, pożywnej i wolnej od pestycydów żywności, do końca bieżącego roku społeczność Newark zyska również 78 nowych miejsc pracy.

Realizacja inwestycji, wartej 30 mln dolarów, jest możliwa dzięki współpracy kilku przedsiębiorstw z władzami miasta Newark oraz wynika ze starań Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu New Jersey (NJEDA).

Pionowa farma miejska będzie wykorzystywać innowacyjną technologię uprawy ? aeroponikę. Ten system produkcji roślinnej odbywa się bez zastosowania środowiska stałego, a więc gleby. Rośliny rozwijają swój system korzeniowy w zamkniętych modułach, w których rozpylane są woda i wysokiej jakości składniki odżywcze. Zrównoważony proces produkcji będzie bazował na wodzie z recyklingu bez dozowania pestycydów i nawozów. Dodatkowo wymaga mniejszej powierzchni niż tradycyjne rolnictwo. Z kolei wykorzystanie urządzeń monitorujących uprawę pozwoli na automatyczną regulację ilości dwutlenku węgla, a także natężenia światła dostarczanego do roślin.

Doceniony Otto

Komitet Nagrody Pritzkera, powszechnie uznawanej za jedną z najważniejszych nagród w dziedzinie architektury na świecie, poinformował, że 9 marca br. zmarł niemiecki architekt Frei Paul Otto. Inżynier najbardziej znany jest z realizacji dachu Stadionu Olimpijskiego w Monachium o powierzchni ok. 75 tys. m2, wykonanego ze szkła akrylowego, który rozciągnięto nad głównymi obiektami sportowymi, a także z zaprojektowania pawilonu RFN-u na wystawie Expo 1967 w Montrealu i pawilonu Japonii na wystawę Expo 2000 w Hanowerze.

Za znaczący wkład w rozwój architektury Otto otrzymał pośmiertnie nagrodę Pritzkera 2015 (zmarł dwa tygodnie przed oficjalnym ogłoszeniem laureata). ? Wiadomość o jego śmierci to smutne i bezprecedensowe wydarzenie w historii nagrody ? oświadczył komitet Nagrody Pritzkera.

W kształcie podkowy

Koncepcja zagospodarowania nowego kampusu w Monachium autorstwa pracowni Wiel Arets Architects zwyciężyła w konkursie na najlepszy projekt Am Hirschgarten. Zakłada on stworzenie kampusu jako skupiska czterech budynków w kształcie podkowy. Na ich dachach pojawią się cieszące oko nasadzenia roślinności, a we wnętrzach ? biura, mieszkania oraz hotele. Wejścia do tych obiektów zostały ukierunkowane z dróg publicznych, co utrzymuje pól-sielankowy charakter tej przestrzeni i zachęca do interakcji pieszych. Dziedziniec każdego budynku został odsunięty od otaczającej go przestrzeni publicznej poprzez zastosowanie swoistego rodzaju pergoli obsadzonych roślinnością. Stanowią one ?strefę buforową? pomiędzy publicznymi i pół-publicznymi terenami zewnętrznymi. Każdy dziedziniec zabezpiecza masywna brama, która w celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców zamyka się i otwiera samoczynnie ? zgodnie z godzinami pracy w tutejszych biurach.

Otoczeni zielenią

Ronald Lu wraz z partnerami zakończyli realizację projektu niskoemisyjnych dachów i ścian zielonych w Centrum Zdrowia SK Yee w Hongkongu. Dzięki zastosowaniu zieleni pacjenci mogą bezstresowo powracać do zdrowia. Zielone dachy i fasady zapewniają wskaźnik pokrycia zielenią na poziomie ponad 57%. Dzięki nim udaje się zaoszczędzić na klimatyzacji budynku. Budynek jest w 100-procentach naturalnie oświetlany, a co więcej ? również wentylowany. W ramach przedsięwzięcia udało się także stworzyć niewielką zjeżdżalnię dla najmłodszych pacjentów, która już teraz cieszy się dużym powodzeniem. ? Centrum stanowi wizytówkę zrównoważonej, zdrowej architektury, która jest bardzo istotna zarówno dla pracowników służby zdrowia, jak i dla pacjentów ? zaznaczyli twórcy. ? Otworzyliśmy nowy rozdział w ?architekturze uzdrawiania?, a pracownicy służby zdrowia aktywnie uczestniczyli w tworzeniu projektu od najwcześniejszego jego etapu ? dodali.

Rowerem po autostradzie

Rada Nottingham (Wielka Brytania) ogłosiła, że przy zamku Boulevard pojawi się pierwsza autostrada rowerowa w mieście. Odcinek będzie stanowił część planowanego szlaku na osi wschód-zachód, który zostanie poprowadzony od uniwersytetu, przez miasto, po ul. Daleside. Z tą trasą ma się przecinać szlak północ-południe, planowany od Bulwell Clifton do centrum miasta. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie dwupasmowego ciągu oddzielającego rowerzystów od ruchu samochodowego, ułatwiającego im bezpieczne dotarcie do pracy z czterech stron świata.

Środki na realizację trasy rowerowej wschód-zachód będą pochodzić z funduszy Cycle City Ambition. Pieniądze z tego źródła mają także rozszerzyć system wypożyczalni rowerów ? CITYcard.

Dane ze spisów powszechnych z 2011 r. ujawniły, że 3,39% ludzi żyjących w Nottingham używa roweru jako głównego środka transportu do pracy. Włodarze miasta chcieliby poprawić ten wynik, a mają w tym pomóc nowe, bezkolizyjne trasy rowerowe.