Aktualny stan OZE w Polsce na tle Unii Europejskiej

Polska, ratyfikując protokół z Kioto, zadeklarowała wypełnienie zobowiązań dotyczących zwiększenia udziału w produkcji energii z odnawialnych źródeł. W kwestii tej zostało jeszcze sporo do zrobienia.

Do 2020 r. udział energii z OZE w Polsce musi wynieść minimum 15% w końcowym zużyciu energii brutto. Oprócz końcowego zużycia odnawialnej energii elektrycznej brutto w elektroenergetyce (25%), bierze się również pod uwagę końcowe zużycie energii odnawialnej brutto w transporcie (21%) i w ciepłownictwie oraz chłodnictwie (54%).

Zróżnicowane poziomy

Rozwój energetyki odnawialnej znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa energetycznego Europy dzięki intensywnej dywersyfikacji źródeł energii. W 2012 roku udział OZE w całkowitym zużyciu energii w całej Unii Europejskiej wynosił 14,4%. Według szacunków Eurostatu, w 2015 r. udział ten zwiększył się do 16,8%. Udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii bardzo się różnicuje, w zależności od kraju członkowskiego ? od kilku do kilkudziesięciu procent (rys. 1). W takich krajach, jak Szwecja, Litwa i Finlandia, udział OZE przekracza 30%, natomiast w Luksemburgu, na Malcie czy w Holandii stanowi ok. 5%. W Polsce w 2015 r. wynosił 11,8%.

Średnioroczne tempo wzrostu końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych w okresie od wejścia Polski do Unii Europejskiej do 2015 ...