Aktywnie, ciekawie, świadomie!
Edukacja ekologiczna, określana zwykle jako proces kształtowania prośrodowiskowej świadomości człowieka oraz promowania działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego, może przyjąć rozmaite formy. Upowszechnianiem wiedzy oraz realizacją innowacyjnych projektów w tym zakresie zajmie się zespół działający w ramach nowo powstałego w firmie Abrys działu edukacji ekologicznej.
Jaki jest poziom wiedzy na temat kwestii związanych z ochroną środowiska naturalnego? Jakie działania edukacyjne realizuje się w celu upowszechniania informacji w tym zakresie? Co zrobić, by możliwie szybko do nich dotrzeć? Odpowiedzi na te i inne pytania należy poszukiwać wśród różnorodnych przedsięwzięć związanych z edukacją ekologiczną.
Od świadomości do działania
Kreowaniem i szeroką promocją działań w zakresie edukacji ekologicznej zajmuje się m.in. zespół funkcjonujący w ramach nowo utworzonego w firmie Abrys działu edukacji ekologicznej. Jego plan zajęć na najbliższy rok jest bardzo napięty: zespół zamierza zainicjować projekty tzw. gminnych spotkań informacyjnych dla mieszkańców, prowadzić lekcje ekologii w szkołach i przedszkolach, a także zapoczątkować nowe, ogólnopolskie kampanie o tematyce ekologicznej. Ponadto będzie on realizował działania outdoorowe (np. billboardy i reklamy wielkoformatowe o tematyce prośrodowiskowej), ogólnopolskie konkursy szkolne, gminne itd., a także projekty badawcze.
Szeroki wachlarz przedsięwzięć edukacyjnych skierowany będzie głównie do jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorstw oraz placówek oświatowych. Realizowane projekty będą prezentowane na portalu edukacji ekologicznej ZielonaLekcja.pl.
Jedną z planowanych inicjatyw jest ogólnopolski konkurs pt. ?Dynks?. Jego celem będzie promocja zrównoważonego podejścia do wykorzystywania odpadów, do dostrzegania ich ukrytej wartości oraz użytkowego ich przetwarzania. Ocenie zostaną poddane rozmaite sposoby wykorzystywania pozornie niepotrzebnych już przedmiotów. Konkurs, ma na celu promocję recyklingu oraz stanowi zachętę do eksperymentowania z wykorzystywaniem odpadów. Innym zaplanowanym na 2014 r. działaniem jest konkurs pt. ?Głośna woda? ? na najlepszą akcję edukacyjną zrealizowaną wśród przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Ma być ona długofalowa i konsekwentna w realizacji edukacji ekologicznej, o szerokim zasięgu i skierowana do zróżnicowanej grupy odbiorców. Musi być pomysłowa, o ciekawym przesłaniu, zrealizowana w interesującej formie, a ponadto musi być odpowiednio wypromowana i angażująca mieszkańców. Ogłoszenie zwycięzcy oraz podsumowanie działań konkursowych nastąpi podczas organizowanej przez redakcje miesięcznika ?Wodociągi-Kanalizacja? i portalu ZielonaLekcja.pl ogólnopolskiej debaty na temat edukacji ekologicznej w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Odbędzie się ona podczas Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD–KAN w maju 2014 r. w Bydgoszczy.
Na szeroką skalę
Ciekawie zapowiada się także ogólnopolska kampania edukacyjna ?Misja-emisja?, która będzie realizowana przez cały 2014 r. Bohater akcji, były kominiarz Dymski, stanie do walki z ?dymonami?, czyli trującymi dymami powstałymi wskutek niskiej emisji. Do wspólnych działań pomysłodawcy akcji zapraszają w szczególności mieszkańców, a także jednostki samorządu terytorialnego, przedstawicieli szkół i ośrodków edukacyjnych oraz przedsiębiorstwa ciepłownicze. Realizowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kampania zawiera w sobie całe bogactwo form edukacyjnych ? w jej ramach planowana jest gra miejska i publikacja materiałów edukacyjnych, odbędą się też liczne konkursy i konferencje oraz wydarzenia artystyczne, angażujące m.in. osoby wykluczone społecznie (więcej informacji na str. 21).
Z kolei zaprezentowanie ścieżek turystyczno-edukacyjnych znajdujących się na unikalnych przyrodniczo obszarach Natura 2000 będzie tematem realizowanego przez Abrys i Fundację na Rzecz Kultury i Edukacji ?Sztuki Wszystkie? projektu pt. ?Na szlaku Natura 2000?. Inicjatywa została podjęta dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach współpracy na portalu ZielonaLekcja.pl z początkiem września br. powstanie elektroniczna mapa ścieżek znajdujących się na obszarach Natura 2000. Ponadto zostanie przygotowany zeszyt specjalny prezentujący szczegółowo tę tematykę, który będzie załączony do grudniowego wydania ?Przeglądu Komunalnego?.
Przedstawione działania to tylko część inicjatyw, które zostały rozpoczęte w firmie Abrys w ramach powstałego działu edukacji ekologicznej. O kolejnych będziemy informować sukcesywnie na naszych łamach. Z całą pewnością podejmiemy jeszcze szereg ciekawych wyzwań, aby realizować kreatywne, wszechstronne i różnorodne kampanie edukacyjne ? z myślą o czystym środowisku naturalnym.
Emilia Seweryn
portal edukacji ekologicznej ZielonaLekcja.pl