Efektywność energetyczna produkcji bezwodnego spirytusu (bioetanolu) jako paliwa transportowego może być oceniana w różny sposób. W zależności od zakresu analizy, zbioru uwzględnianych czynników i założeń metodycznych wnioski mogą być całkowicie rozbieżne: od wyników wskazujących, że w procesie biotechnologicznym uzysk energii w produkcie końcowym jest większy od poniesionych nakładów energii, do wyników przeciwnych, wykazujących, że to nakłady są większe od uzysku energii.

Co jest istotne dla producenta?
Z punktu widzenia producenta bioetanolu bardziej istotne od wyniku analizy energetycznej jest to, czy wszystkie nakłady i obciążenia poniesione na wytworzenie tego produktu będą niższe od przychodów uzyskanych z jego sprzedaży wraz z produktami ubocznymi i czy istnieje popyt na ten produkt. Istotna jest również dostępność do surowców i innych środków niezbędnych do jego produkcji.
Producent bioetanolu jest więc zainteresowany zarówno nakładami energii, które powinny powodować jak najmniejsze koszty, jak i uzyskiem produktu, który powinien być jak największy i zapewniać maksymalny dochód. Efekt energetyczny netto, czyli nadwyżka lub niedobór energii zawartej w uzyskanym produkcie jako paliwie w porównaniu z energią zawartą w surowcach i nakładami energii poniesionymi na ich przerób, nie leży w polu zainteresowania producenta, który jednak w fazie projektowania instalacji i ubiegania się o wydanie pozwolenia na jej budowę powinien przedstawić ...