Jej rosnąca popularność to skutek m.in. stosunkowo krótkiego procesu inwestycyjnego oraz możliwości stabilnego ulokowania kapitału.
Sytuacja na rynku charakteryzuje się jednak dużą dynamiką, ze względu na wciąż odkładane uchwalenie ustawy o energetyce odnawialnej, która wpłynie na poziom przychodów generowanych przez instalacje fotowoltaiczne. Jej uchwalenie w obecnym kształcie (projekt z 9 października 2012 r.) pozwoliłoby na skokowy wzrost liczby elektrowni fotowoltaicznych w nadchodzących latach. W dokumencie pt. „Ocena skutków regulacji”, dołączonym do projektu ustawy o OZE, znajdują się proponowane wartości współczynników wsparcia dla różnych rodzajów instalacji. W przypadku tych fotowoltaicznych, montowanych poza budynkami, zakłada się współczynnik wsparcia na poziomie 2,75. Taki sam przyjęto w przedmiotowej analizie opłacalności inwestycyjnej, której kolejne etapy oraz wynik przedstawiono w niniejszym artykule.
Analiza opłacalności
Na wskaźniki opłacalności ma wpływ bardzo wiele zmiennych czynników. Na rentowność projektów fotowoltaicznych oddziałują m.in. wysokość nakładów inwestycyjnych, ceny sprzedaży energii elektrycznej, ceny zielonych certyfikatów, produktywność instalacji (uzależniona ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?