Zbigniew Grabowski, Agnieszka Generowicz

Podjęty temat ma na celu próbę przedstawienia trudności i złożoności problemów branych pod uwagę w projektowaniu i wdrażaniu systemu gospodarki odpadami w dowolnie wybranym regionie. Rozwiązanie tych problemów należy rozumieć nie tylko jako wybór najkorzystniejszego wariantu systemu technicznego, ale również jako pogodzenie konfliktu ekologiczno-społecznego, związanego ściśle z inwestycjami w gospodarce odpadami.

System taki wymaga doskonałej znajomości regionu i odrębnie przeprowadzonej analizy, uwzględniającej wiele kryteriów i uwarunkowań, bardzo często sprzecznych ze sobą. W wyborze systemu gospodarki odpadami oraz poszczególnych technologii pod uwagę należy wziąć uwarunkowania i specyfikę regionu: jego wielkość i charakter, strukturę ludności, przepisy prawa, rozmaitość technologii, możliwość wariantowych rozwiązań systemów gospodarki odpadami, uwarunkowania przyrodnicze, wpływ poszczególnych technologii na środowisko, możliwości techniczno-ekonomiczne oraz społeczne itd.
Elementem, który w zasadniczym stopniu decyduje o przyjętym rozwiązaniu i wyborze technologii utylizacji, jest charakterystyka odpadów. Najistotniejsza jest charakterystyka w zakresie ilości oraz jakości gromadzonych odpadów, ale pod uwagę należy wziąć również charakterystykę odpadów przetworzonych oraz sposób postępowania z nimi, a więc charakterystykę tzw. pozostałości poprocesowej po przetworzeniu odpadów.
Różno...