Barszcz Sosnowskiego, zwłaszcza w ostatnim czasie, skupia zainteresowanie ogółu społeczeństwa, powodując u ludzi przerażenie i strach, nawet o własne życie. Czy obawy społeczeństwa są słuszne oraz jakie działania podejmowane są w celu ograniczenia skali inwazji tej rośliny?

Barszcz Sosnowskiego jest to gatunek rośliny zielnej, należący do rodziny selerowatych. Pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został rozprzestrzeniony na rozległych obszarach w środkowej i wschodniej części Europy, gdzie stał się rośliną inwazyjną. Odznacza się on znaczną ekspansywnością, rozprzestrzenia się samoczynnie lub z udziałem człowieka i stanowi zagrożenie dla fauny i flory danego ekosystemu. Tego typu rośliny przyczyniają się do wyginięcia gatunków miejscowych. W Polsce lista roślin inwazyjnych obejmuje 17 gatunków.

Niebezpieczne działanie

Do naszego kraju barszcz Sosnowskiego został sprowadzony w latach 50. ubiegłego stulecia. Początkowo służył naukowcom do prac badawczych. Zamierzano wykorzystać dużą masę, jaką wytwarza ta roślina, i w ten sposób rozwiązać problemy paszowe rolnictwa. Na początku lat 70. rozpowszechniono ją w niektórych regionach kraju. Szczególnie dużym powodzeniem cieszyła się uprawa tej rośliny na Podkarpaciu, Podhalu oraz na podgórzu Sudeckim. Szybko okazało się jednak, że wartość paszowa barszczu Sosnowskiego jest znacznie mniejsza niż się spodziewano, w efekcie czego zaniechano jego uprawy. Jednak roślina ta w...