Prawo ochrony środowiska i Ustawa o odpadach nałożyła na starostwa, miasta i gminy obowiązek wykonania programów ochrony środowiska i stosownych planów. Ostatnio wzrasta też ilość zamówień na budowy i modernizacje oczyszczalni ścieków. Tendencje te świadczą o wzrastającej świadomości ekologicznej i - na pierwszy rzut oka - są dużym pozytywem.


Sytuację obrazuje ilość ogłoszeń publicznych. Praktyka stosowania Ustawy o zamówieniach publicznych premiuje jednak ofertę najtańszą oraz idącą za tym często - złą jakość wykonania. Dodatkowo w procedurach przetargowych przyjął się wątpliwy zwyczaj opiniowania ofert wyłącznie pod kątem poprawności proceduralnej, a nie doświadczenia projektowego i wykonawczego. Tylko niewielu zamawiających decyduje się w sprawach zamówień z zakresu inżynierii środowiskowej wysłuchać specjalistów od ochrony środowiska. Wyjątkowo zasięga się opinii niezależnych fachowców.
Olbrzymi popyt wymuszony ustawowymi terminami i pogoń za najtańszym oferentem spowodowały niepokojące zjawisko. Brak interdyscyplinarnie przygotowanych oferentów zaowocował wykonaniem iluzorycznych opracowań oraz coraz gorszą jakością merytoryczną projektów wykonawczych. Część z opracowań wydaje się być zaspokojeniem doraźnych ambicji i uników przed rzeczywistym rozwiązywaniem problemów. Dodatkowo, w wielu przypadkach, samorządowcy przegłosowują je jako obowiązu...