Czy administracja publiczna jest przygotowana do zarządzania i wydatkowania środków unijnych? Jaki jest stopień realizacji wybranych programów operacyjnych? Jak funkcjonują systemy zarządzania i kontroli, ustanowione dla programów unijnych, oraz jak beneficjenci radzą sobie z realizacją projektów? Między innymi na te pytania starała się odpowiedzieć Najwyższa Izba Kontroli, przeprowadzając w latach 2004-2008 szereg inspekcji.

W ciągu pięciu lat NIK opublikował blisko 30 raportów, które bezpośrednio dotyczyły ww. tematyki, zaś w kolejnych ponad 40 można znaleźć informacje związane z problematyką członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Na podstawie przeprowadzonych kontroli Izba sformułowała szereg wniosków, m.in. w zakresie potrzeby uproszczenia procedur zarządzania i wdrażania funduszy strukturalnych, zapewnienia odpowiednich zasobów kadrowych, poprawy współpracy i usprawnienia koordynacji działań administracji publicznej, przestrzegania procedur kontroli wewnętrznej i przepisów wspólnotowych dotyczących ochrony środowiska przy realizacji projektów infrastrukturalnych, a także starannego przygotowywania i przeprowadzania postępowań przetargowych.
 
Głód kadrowy
Liczne inspekcje pokazały, że w perspektywie finansowej 2004-2006 administracja publiczna nie była w pełni przygotowana do pozyskiwania i wykorzysta...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?