Aplikacje mobilne to wciąż niedoceniane w Polsce narzędzie poprawy konkurencyjności transportu publicznego oraz pieszego i rowerowego.Stwarzają one wręcz morze możliwości odmiany oblicza transportowego miast.

Pojawienie się na rynku powszechnie dostępnych urządzeń wyposażonych w GPS okrzyknięte zostało wielką nadzieją motoryzacji. W rzeczywistości korzyści dla kierowców, wynikających z systemów nawigacji satelitarnej, trudno nie doceniać, jednak obecnie systemy GPS dają dużo większą przewagę alternatywnym wobec samochodu formom lokomocji. Transport publiczny, ruch rowerowy i pieszy wiele zawdzięczają popularyzacji smartfonów.Zaletą smartfonów jest bowiem umiejętne połączenie telefonu, terminala do Internetu i aparatu z urządzeniem do geolokalizacji. Dzięki temu zakres możliwości dostępnych użytkownikowi jest większy niż ma to miejsce w klasycznej nawigacji samochodowej. Dzięki GPS użytkownik smartfonu może określić swoje położenie, przesył danych umożliwia dostęp do informacji w czasie rzeczywistym, a kanał telefoniczny może posłużyć do uwierzytelnienia transakcji zakupu biletu. Małe, poręczne urządzenie może więc zapewnić wszystkie potrzebne od strony pasażera operacje związane z wyborem środka lokomocji i uiszczeniem zań opłaty.

QR Code i NFC

Smartfon to też aparat. Najcenniejszą jego funkcją jest rozpoznawanie tzw. QR Code. Ten niepozorny zbiór kwadracików może być zarówno zakodowanym biletem, który może...