Ponad pięćdziesiąt lat temu część starego koryta rzeki Warty w Poznaniu zasypanoi od tamtej pory teren ten ulegał degradacji. W strategii miasta do 2030 r. zapisano, że ma ono zostać odkopane, a bieg rzeki przywrócony. To był pierwszy krok do stworzenia w tym miejscu atrakcyjnej oazy zieleni.

Rzeka Warta pierwotnie płynęła korytem, które znajdowało się pomiędzy Chwaliszewem a Poznaniem. Z kolei Chwaliszewo, stanowiące część poznańskiej dzielnicy Stare Miasto,powstało jako osada na grobli kapitulnej, będącą jedyną drogą łączącą Ostrów Tumski z lewobrzeżnym Poznaniem w XV w. Jako odrębne miasto przetrwało do 1800 r., kiedy to decyzją władz pruskich włączone zostało do Poznania. Dla Poznania Chwaliszewo jest niewielką, lecz historycznie bardzo istotną częścią miasta, w minionych wiekach zwaną również ?miniaturową Wenecją?.

Liczne powodzie w XIX i na początku XX wieku, jakie nawiedzały Poznań średnio co dwa lata, a wśród nich największe, w latach 1888-1890, spowodowały,że zaczęto planować przebudowę sieci cieków w mieście. Pierwszym projektem przebudowy, przybliżającym bieg rzekina odcinku miejskim do stanu obecnego, jest projekt Schultza z 1906r., który zakładał zasypanie ostrego w kształcie tzw. Zakola Chwaliszewskiego i przerzucenie koryta Warty do dawnego, średniowiecznego koryta ulgowego, na tereny położone pomiędzy Chwaliszewem a Ostrowem Tumskim. W 1964 r. powstała ostateczna wersja projektu regulacji Warty w gran...