W obliczu poważnego zagrożenia, jakim są zmiany klimatu, ludzie nie pozostają obojętni. Powstają rozmaite programy międzynarodowe i krajowe, których celem jest zmniejszenie niekorzystnego wpływu naszych działań na klimat kuli ziemskiej. W programy te powinni włączyć się architekci krajobrazu, trudniący się kształtowaniem krajobrazu.

Zostało dowiedzione naukowo, że katastrofy naturalne mają ścisły związek ze zmianami klimatycznymi. Ustalenia badawcze przedstawione w piątym raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change ? IPCC) nie pozostawiają wątpliwości co do bezprecedensowego tempa zmian klimatycznych. Ich skutki widać już obecnie, a obserwowane trendy każą się spodziewać coraz głębszych konsekwencji w przyszłości.

Zdaniem ekspertów

Średnia globalna temperatura Ziemi wzrosła w okresie 1906-2005 o 0,74°C (rys. 1). Trend liniowy ocieplenia za ostatnie 50 lat (0,13°C na dekadę) jest prawie dwukrotnie większy niż za ostatnie 100 lat. Obserwacje satelitarne prowadzone od 1978 r. dowodzą, że średni roczny obszar lodu arktycznego zmniejsza się w tempie 2,7%. Wyraźnie zmniejsza się także obszar z sezonową pokrywą śnieżną. Zmianie uległa częstość i intensywność niektórych zjawisk pogodowych. Zmniejszyła się częstość dni chłodnych i mroźnych, wzrosła zaś częstość dni gorących oraz fal upałów2. Zdaniem autorów raportu IPCC, za obserwowane zmiany klimatu w prz...