Elementy architektury ogrodowej odgrywają w terenach zieleni kluczową rolę – mają ułatwiać użytkownikowi poruszanie się po obiekcie, służyć jego bezpieczeństwu, sprzyjać wypoczynkowi, wreszcie – zdobić…

Fot. 1. Alejka parkowa o nawierzchni z gruboziarnistego piasku

Największą grupę stanowią detale architektoniczne, które przede wszystkim pełnią funkcję użytkową. Dotyczy to np. ogrodzeń, schodów i dróg ogrodowych, mostów i zbiorników wodnych, murków oporowych, pergol, a także elementów wyposażenia, takich jak lampy, ławki czy kosze na śmieci.

Funkcjonalność, lokalizacja i estetyka
Podstawowym kryterium przy wyborze tego typu elementów winna być ich funkcjonalność (użyteczność), czyli zdolność do spełniania podstawowych oczekiwań użytkowników obiektu. Chodzi o wyeliminowanie sytuacji, kiedy duże nakłady poczynione na budowę architektury mijają się z celowością jej zastosowania. Taka sytuacja może mieć miejsce np. wtedy, gdy ciągi spacerowe zostaną umocnione nawierzchnią uniemożliwiającą korzystanie z tego obiektu osobom poruszającym się na wózkach, wejście do parku miejskiego znajdzie się z najmniej uczęszczanej strony lub zabraknie schodów wzdłuż pochylonej stromo płaszczyzny drogi.
Z zagadnieniem funkcjonalności ściśle związana jest lokalizacja poszczególnych eleme...