Estetyka, funkcjonalność i odporność na akty wandalizmu – to tylko kilka kryteriów, jakimi kierowały się władze samorządowe przy doborze elementów małej architektury. Należy zwrócić uwagę na każdy detal, aby stworzyć klimat sprzyjający spacerom w parku. Jak poradziły sobie z tym zagadnieniem niektóre miasta?

W odrestaurowanej Różance szczecinianie mogą chodzić po nowo wytyczonych alejkach i schodach.

Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy w wybranych samorządach, które prowadzą lub w ostatnim czasie zrealizowały inwestycje w otwartych terenach publicznych wraz zakupem elementów małej architektury.

Dbałość o szczegół architektoniczny
Podejmując decyzję o zakupie i montażu małej architektury w parkach, Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM) w Poznaniu bierze pod uwagę różne czynniki, w zależności od tego, kto będzie z niej korzystał i jakiemu celowi ma służyć. Dobierając urządzenia zabawowe, kieruje się przede wszystkim bezpieczeństwem (muszą być z atestem, np. typu Műlle Kompan), następnie funkcjonalnością, wreszcie estetyką.
Planując nowe ścieżki parkowe bądź odnawiając je, Zarząd stosuje różne materiały nawierzchniowe: kostkę brukową różnego typu i koloru, nawierzchnie bitumiczne, z tłucznia, miału kamiennego, z grysem granitowym, żwirowe i piaskowe.
Ławki zawsze muszą być na podstaw...